Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Kanal Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kanal Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

haber haber -
11 0

Kanal Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Malatya dolgu kanal tedavisi, bir dişin hastalıklı özünü çıkaran ve yerine yapay bir dolgu koyan cerrahi bir prosedürdür.

Kanal tedavisi genellikle bir dişin hastalıklı özünü çıkarmak ve yerine yapay bir dolgu koymaktan başka çare kalmadığında yapılır. Bu tedavinin en yaygın nedeni, doğal alanının sınırlarının ötesine yayılmış veya diş plağı veya diş taşı tarafından tıkanmış enfekte bir pulpadır.

Bu prosedür, endodontik (kök kanalı) muayenenin bir parçası olarak veya mesai saatleri dışında ofis gibi ayrı bir ortamda yapılabilir.

Diş Bakımınız İçin Neden Kanal Tedavisini Düşünmelisiniz?

Kanal tedavisi, enfekte olmuş pulpanın dişten çıkarılmasını içeren ağrısız bir diş prosedürüdür. Dişinizi daha fazla hasar ve ağrıdan kurtarmanın etkili bir yoludur.

Kanal tedavisi iki şekilde yapılabilir: geleneksel kanal tedavisi veya endodontik kanal tedavisi. Endodontik yöntem daha etkilidir ancak daha fazla zaman ve uzmanlık gerektirir.

Uzun süredir diş ağrısı çekiyorsanız ve diğer tüm tedavileri denediyseniz, diş bakımınız için kanal tedavisini düşünmelisiniz.

Kanal Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kanal tedavisi, enfekte olmuş pulpayı dişin kökünden uzaklaştıran bir diş prosedürüdür.

Kanal tedavisi, enfekte olmuş pulpayı dişin kökünden uzaklaştıran bir diş prosedürüdür. Hastalıklı doku çıkarılarak yerine yapay dolgu yapılması ile gerçekleştirilir.

Bu prosedür, enfeksiyonun ne kadar şiddetli olduğuna ve ne kadar ağrı yaşadığınıza bağlı olarak evde veya dişçi muayenehanesinde yapılabilir.

İnsanlara Neden Kanal Tedavisi Yapılır?

Kanal tedavisi, bir dişin pulpasındaki enfeksiyonu gidermek için yapılan yaygın bir işlemdir.

Tedavi, dişte küçük bir delik açmayı ve ardından enfekte olmuş pulpayı ve çevreleyen dokuyu çıkarmak için bir alet kullanmayı içerir. Kalan sağlıklı doku daha sonra bir dolgu malzemesi ile kapatılır.

Kök kanal tedavileri genellikle bir dişteki enfeksiyon orijinal konumunun ötesine yayıldığında veya ağrı, şişlik veya hassasiyet semptomları iki haftadan uzun süredir mevcutsa yapılır.

Kanal Tedavisi Yaptırmanın Riskleri Nelerdir?

Kanal tedavisi, dişin içinden sinir dokusunun çıkarılmasını içeren bir işlemdir. Kanal tedavisi enfeksiyonu gidermek ve apse diş ile ilişkili ağrıyı tedavi etmek için yapılır.

Kanal tedavisi, Malatya Diş Hekimi tarafından yapıldığı sürece güvenli kabul edilir. Ancak, bu prosedürü yaptırmadan önce bilmeniz gereken riskler vardır.

Kanal tedavisi yaptırmanın riskleri şunlardır:

– Enfeksiyon

– Kanama

– İşlem sırasında veya sonrasında ağrı

– Yemek yerken veya içerken veya sonrasında ağrı

– Sinirlerde, dişlerde ve diş etlerinde hasar

Ağrılı Yan Etkiler Olmadan Kanal Tedavisi Yaptırabilir miyim?

Kanal tedavisi mide bulantısı, baş dönmesi ve hatta kusma gibi yan etkilere neden olabilen ağrılı bir işlemdir.

Ağrısız bir kanal tedavisinin anahtarı anestezi kullanmaktır. Bu, yukarıda belirtilen yan etkilerden kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Lidokain veya benzokain gibi topikal bir anestezi kullanmayı da düşünebilirsiniz.Kanal tedavisinin her zaman bazı yan etkileri vardır. En sık görülen yan etki ağrıda geçici artış ve soğuğa karşı hassasiyettir.

Kanal Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

Kanal tedavisi, enfekte olmuş pulpayı diş kökünden uzaklaştırmak için yapılan bir işlemdir. Bu, dişte bir açıklık oluşturarak ve enfekte olmuş pulpayı çıkararak yapılır.

Kök kanal tedavileri ağrılı olabilir, ancak kronik enfeksiyonları ve ağrıyı tedavi etmenin etkili bir yoludur. Kök kanal tedavilerinin faydaları şunlardır:

– Ağrı kesici – Kanal tedavisi, tedaviden sonraki iki hafta boyunca ağrıyı yaklaşık %80 oranında azaltabilir.

– Daha iyi sağlık – Kanal tedavisi, gelecekteki enfeksiyonları ve diş çürümelerini önlemeye yardımcı olur.

– Azaltılmış enfeksiyon riski – Kanal tedavileri, ağzınızdaki diğer dişlerde enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olarak bakterilerin vücudunuzun diğer bölgelerine yayılma riskini azaltır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir