Karaciğerini iflas ettirdi

Konya’da Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Felsefe Bölümü 3. sınıf öğrencisi 21 yaşındaki Bakar, sınavlara hazırlandığı sırada dikkat etkisini artırmak için uyarıcı bir ilaç aldı.

Aldığı ilacın etkisiyle rahatsızlanan Mustafa Bakar, hemen hastaneye başvurdu. Tedavi için daha sonra Ankara’ya gelen Mustafa Bakar, durumunun ağırlaşması üzerine Sağlık Bilimleri Üniversitesi Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Yoğun Bakım Kliniği’ne yatırıldı.

Karaciğer yetmezliği teşhisi koyulan ve hakkında Türkiye genelinde acil organ nakli çağrısı yapılan Mustafa Bakar, annesinden alınan karaciğerle sağlığına kavuştu.

‘OLAYLARIN BU AŞAMAYA GELECEĞİNİ TAHMİN ETMEDİM’

Mustafa Bakar, vizelere hazırlanırken okuma listesindeki kitapları bitirebilmek için dikkat toplayıcı bir ilaç aldığını anlattı. Mustafa Bakar, “İlacı aldıktan sonra gözlerimde sarılık oluştu. Önce Karaman Devlet Hastanesi’ne başvurdum sonra beni Konya Meram’a sevk ettiler. Ailem de Ankara’da yaşadığı için tedavi sürecim için Ankara’ya geldim” dedi.

Ankara’daki tedavisi sırasında durumunun giderek ağırlaştığını ve nakil ihtiyacının ortaya çıktığını anlatan Mustafa Bakar, “Yüksek İhtisas Hastanesinde yoğun bakımdaydım. Bu sırada nakil ihtiyacım oldu. Annem de hemen donör oldu. Olayların bu aşamaya geleceğini, karaciğerimi çökertecek kadar etkili olacağını tahmin etmiyordum” diye konuştu.
‘VİZELER İÇİN KİTAP OKUMAM GEREKİYORDU’

Evli olduğunu ve eşinin de aynı bölümde öğrenci olduğunu ifade eden Mustafa Bakar, şunları dile getirdi: “Kullandığım ilacı eşim de alıyordu ve ona bir şey olmuyordu. ’Bana da bir şey olmaz’ diyerek cesaretle içtim. O da beni buraya kadar getirdi. Okulumun da iki dönem uzamasına neden oldu. Yapacak bir şey yok. Vizeler için toplamda 12
kitap okumam gerekiyordu. Onu da bitirmek için zamana ihtiyacım vardı. Hem çalışıyorum hem de okuyorum. Bir kafede kahve yapıyorum. Çok kısa bir aralığım vardı. O kısa aralıkta okuyabilmek için böyle bir yola başvurdum. O da başıma iş açtı” ifadelerini kullandı.

‘UYARICI İLAÇ ALMAYIN’

Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakli Müdürü Prof.Dr. Erdal Birol Bostancı, uyarıcı ilaç kullanımını doğru bulmadıklarını söyledi. Mustafa Bakar’ın hastaneye geldiğinde konuşamadığını, ailesinin de sınavlara hazırlanırken ilaç aldığını söylediğini aktararak şunları kaydetti:

“Benim iki çocuğum da üniversitede okuyor. Onlar da sınav dönemlerinde aynı stresi yaşıyorlar. Çocuklarım da ‘Baba bir ilaç söyle de sabaha kadar uyumayalım’ diyorlar. Ben de onlara ilaç almamaları gerektiğini, derslerine zamanında çalışırsa sınavların çok da zor olmadığını söylüyorum. Tüm gençlere mesajımız, bilmediğiniz kulaktan duyma ilaçları almayın. Zamanında derslerinize çalışırsanız, sınavlarınızı da rahatlıkla geçebilirsiniz. Hekimler olarak,uyarıcı ilaçlar almamalarını öneriyoruz.”

Gastroentereloji Uzmanı Prof Dr. Meral Akdoğan, bilinçsiz kullanılan ilaçların sadece karaciğeri değil böbrekleri de etkilediğine dikkati çekerek, “Kullandığımız ilaçların en azından çok masum olmadığını her zaman bilmemiz
gerekiyor. Endikasyon dahilinde ilaçlar kullanılacak. İlaç kullanırken hissettiğiniz farklı bir tablo oluyorsa mutlaka hekime başvurmak gerekiyor” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı