Kentte günlük vaka sayısı 2 bin 300’e çıktı

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan, kentteki corona virüsü vaka sayısının her geçen gün arttığına dikkat çekti. Vaka sayısında mavi kategoriden kırmızı kategoriye geçen kentte, günlük vaka sayısı 2 binden fazla olduğunu belirten Turan, Pandemin ilk aylarında sürecin şeffaf bir şekilde yürütülmemesi, toplum katılımının sağlanmamasının aşı sürecinde de devam etmesinin ve insanlara ne için aşı olmaları gerektiği yeterince anlatılmamasından kaynaklandığını kaydetti.

“PANDEMİ TÜM YIKICI ETKİSİYLE DEVAM EDİYOR”

Diyarbakır’da pandeminin tüm yıkıcı etkisiyle devam ettiğini belirten Elif Turan, “Kentte günlük ortalama 2 bin 300 pozitif vaka tespit ediliyor. Artan vakalar hastanelere de yansıdı. Hastanelerde yatan hasta sayısı da her geçen gün artmakta, daha önce kapatılan servisler tekrar açılmakta, açılan servisler hemen dolmakta.

Şu an ortalama 700 civarı kişi hastanelerde yatarak tedavi görüyor. Hastanelerde yatarak tedavi gören hastaların ortalama 160’ı yoğun bakımda tedavi görmekte. Hastanelerdeki yük arttı. Covid dışı hastalar sağlık hizmetine erişimde zorluk yaşıyor.

Çalışma alanlarımızda edindiğimiz gözlemlere göre hastanelerde yoğun bakımda tedavi görenlerin yüzde 80-90’ı hiç aşı olmamış kişilerden oluşmaktadır. Geri kalanların da eksik doz aşı olduğu gözlemlenmektedir. Pandemi sürecinin başından beri şeffaf bir şekilde yürütülmemesi, toplum katılımının sağlanmaması aşı sürecinde de devam etti. İnsanlara ne için aşı olmaları gerektiği yeterince anlatılmadı ve insanların kafasındaki soru işaretlerine cevap olunmadı” diye konuştu.

Etiketler

idealyasam