Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Kırankışla Barajı İnşaatında İstimlak Mağduriyeti Devam Ediyor

Kırankışla Barajı İnşaatında İstimlak Mağduriyeti Devam Ediyor

haber haber -
12 0

CHP Çorum Milletvekili Mehmet Tahtasız, Bölgeyi Ziyaret Etti

Kırankışla Barajı’nın tamamlanması durumunda bölgedeki 31 bin dekar arazinin sulanacağı ve Sungurlu ilçesine yılda 6.3 milyon metreküp su verilebileceği belirtiliyor. Ancak barajın yapımı için arazileri istimlak edilen köylülerden bazıları hala paralarını alamadı. CHP Çorum Milletvekili Mehmet Tahtasız, barajın yapılacağı bölgede Kırankışla Köyü Muhtarı Saffet Avşar, CHP Sungurlu İlçe Başkanı Ali Erayhan ve köylülerle birlikte incelemelerde bulundu.

Mağduriyet Devam Ediyor

Tahtasız, barajın ekonomiye yıllık 22 milyon lira katkı sağlayacağını ve 1.5 yılda kendini amorti etmesinin beklendiğini vurgulayarak, “Verilen sözlerin hiçbiri tutulmayınca arazileri istimlak edilen köylüler de 7 yıldır mağduriyet yaşıyor. Bazı köylüler istimlak paralarını dahi alamadı. Barajın ne zaman bitirileceği, tarım arazilerinin hangi tarihte suyla buluşacağı ve Sungurlu halkının içme suyu probleminin ne zaman çözüleceği konusunda net bilgiler verilmeli.” dedi.

Yıllardır Bitmeyen İnşaat

2017 yılında protokol imzalanarak 2 yıl içinde bitirileceği açıklanan Sungurlu Kırankışla Barajı inşaatında halen sadece 2 kepçe ile çalışma yürütüldüğü belirtiliyor. Köylüler, bitmeyen baraj çalışmaları nedeniyle arazilerini ekemiyor ve mağduriyetleri devam ediyor.

İlgili Yazılar