Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Koç Üniversitesi ve Konda Araştırma Tarafından Yapılan TEBA Anketi Sonuçları Açıklandı

Koç Üniversitesi ve Konda Araştırma Tarafından Yapılan TEBA Anketi Sonuçları Açıklandı

haber haber -
15 0

Hanehalkı Enflasyon Beklenti Anketi Mayıs Ayı Sonuçları

Koç Üniversitesi ve Konda Araştırma tarafından hazırlanan mayıs ayına ilişkin Türkiye Hanehalkı Enflasyon Beklenti Anketi (TEBA) sonuçları açıklandı. Anket kapsamında 74 ilde ve 1414 farklı mahallede yaşayan 2 bin 867 kişiyle telefonda gerçekleştirilen görüşmelerle hanehalkının enflasyon beklentileri ortaya konuldu.

Yıllık Enflasyon Beklentilerinde Düşüş

Ankete göre, hanehalkının yıllık enflasyon beklentileri mayıs ayında bir önceki aya göre 6 puan düşerek yüzde 113’e geriledi. Yılsonu enflasyon beklentileri ise bir önceki aya göre 4 puan düşerek yüzde 92’ye geriledi. Böylece yılın geri kalanı için hanehalkının enflasyon beklentilerinde 21 puanlık düşüş yaşandığı görüldü.

Yatırım Tercihleri Değişiyor

“Buzdolabı, elektronik eşya gibi dayanıklı tüketim mallarını almak için şu an uygun bir zaman mıdır (yoksa bekleyip altı ay sonra satın almayı mı tercih edersiniz)?” sorusuna verilen cevaplara bakıldığında, geçen ay yüzde 92 olan evet yanıtı bu ay yüzde 85’e geriledi.

Yaşadığı Yerleşim Yerine Göre Beklentiler

Ankette yerleşim tiplerine göre yapılan ayrıştırmada, kır, kent ve metropol alanları arasında farklılık gözlendi. Kırda yaşayanların fiyat artışı beklentisi yüzde 93 iken bu oran kentte yüzde 89, metropolde ise yüzde 95 olarak ölçüldü.

Emeklilerde En Yüksek Enflasyon Beklentisi

Enflasyon beklentisi en yüksek olan grup emekliler oldu. Emekli grubunu beyaz yaka çalışanlar takip etti. Emeklinin enflasyon beklentisi yüzde 104 iken, beyaz yakanın enflasyon beklentisi yüzde 94 olarak ölçüldü.

Hanedeki Kişi Sayısına Göre Beklentiler

Hanedeki kişi sayısına göre yapılan gruplamada, en yüksek enflasyon beklentisi 1-2 kişinin yaşadığı hanelerde gözlendi. Bu hanelerde enflasyon beklentisi yüzde 98 iken, 9 ve daha fazla kişilik hanelerde beklenti yüzde 88 olarak gerçekleşti.

İlgili Yazılar