Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Kosova Üniversiteleri

Kosova Üniversiteleri

haber haber -
44 0

Kosova Üniversiteleri

Kosova’nın akademik yılı Eylül’de başlar ve Mayıs’ta sona erer. Kosova’daki üniversitelerdeki öğrenciler birçok disiplin arasından seçim yapma seçeneğine sahiptir. Üniversite düzeyinde sunulan bazı disiplinler felsefe, psikoloji, sosyoloji, ekonomi, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkilerdir. Ayrıca Kosova üniversitelerinde tarih, sanat ve müzik dersleri verilmektedir.

Derslerin çoğu İngilizce verilmektedir. Ancak, İngilizce konuşmayan öğrencilere yardımcı olmak için Arnavutça kursları da sunulmaktadır. Fakülte kadrosunda Arnavut, Sırp ve Roman profesörler; eski Yugoslav vatandaşları ve 30’dan fazla ülkeden uluslararası akademisyenler. Öğrenciler dünya çapında 50’den fazla ülkeden gelmektedir ve çeşitli etnik geçmişleri ve kültürleri temsil etmektedir.

Kosova Üniversitelerinde tüm dersler standart Okul Yılı Takvimi’ne göre yapılmaktadır. Sunulan kurslar arasında İngilizce, Arnavut dili, tarih, coğrafya, siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler ve psikoloji bulunmaktadır. Öğrenciler, bir veya iki yıllık genel eğitim dersleri aldıktan sonra seçmeli dersler alma veya lisans derecelerini tamamlama seçeneğine sahiptir. Öğrenciler ayrıca bu kurumdan işletme veya mühendislik alanlarında yüksek lisans dereceleri alabilirler.

Kosova üniversiteleri dünya çapındaki diğer üniversitelerle aynı eğitim standartlarını izlemektedir. Mükemmel öğrencilere derecelerini tamamlamaları için verilen bazı burslar vardır. Öğrenciler, öğrenimleri sırasında maddi güçlükler yaşarlarsa, yaşam giderleri için yardım başvurusunda bulunabilirler. Maddi sorunları olan ve masraflarını tek başına karşılayan öğrencilere ücretsiz ders kitapları sağlayan yeni bir program başlatıldı.

Kosova hem Kosova vatandaşlarına hem de orada okumak isteyen uluslararası öğrencilere fayda sağlayan yüksek kaliteli eğitim sağlamayı amaçlıyor. Dünya çapındaki diğer üniversiteler tarafından alınan yüksek ücretlerle karşılaştırınca, kosova üniversiteleri ücretleri oldukça uygundur. Kosova’da birçok devlet üniversitesi ve özel üniversite bulunur. Kosova üniversiteleri Prizren Üniversitesi gibi pek çok özel üniversiteye de ev sahipliği yapıyor. 

EUROSTAR YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI

İstiklal Caddesi No: 49 (Mavi Han) Kat: 5 Taksim / İstanbul

0212 709 87 09 – 0212 244 66 00

www.eurostaryurtdisiegitim.net

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir