Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. KPSS Başvuruları Devam Ediyor: İstihdam Kısıtlamalarına Tepkiler Sürüyor

KPSS Başvuruları Devam Ediyor: İstihdam Kısıtlamalarına Tepkiler Sürüyor

haber haber -
22 0

Eğitim-Sen Genel Başkanı Irmak: “Sınav Sonuçlarının Geçerlilik Süresi Uzatılmalı”

Her yıl yüz binlerce adayın kamuda çalışabilmek umuduyla girdiği Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) için başvurular devam ederken, tasarruf tedbirleri kapsamında istihdam kısıtlamalarına karşı tepkiler yükseliyor.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Kemal Irmak, işsizliğin artacağını belirterek, öğretmen adaylarının KPSS’ye başvuruda isteksiz olabileceğini ya da hiç başvurmayabileceğini dile getirdi. Irmak, “Bu da başvurularda düşüşe sebep olacak. Bu tedbir adımları ekonomik bir fayda sağlamayacak. Sınav sonuçlarının geçerlilik süresinin uzatılması gerekir” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Eğitim-İş Genel Başkanı Özbay: “Öğretmen Adayları Atama Sayısının Düşmesiyle Vazgeçebilir”

Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay ise ekonomik krize rağmen adayların KPSS’ye hazırlandığını belirterek, “Diplomalı işsizliği artıran bir zihniyetle iş bulma umutları yitirildi. Öğretmen adayları atama sayısının azalmasıyla bu maliyetleri karşılamaya değmeyeceğini düşünüyorlar” ifadelerini kullandı.

Her yıl yüzbinlerce kişinin kamuda çalışma hayaliyle KPSS’ye girdiği belirtilirken, 2023 yılında 1 milyon 799 bin 485, 2022’de ise 4 milyon 368 bin 166 adayın KPSS’ye katıldığı bilgisi paylaşıldı.

İlgili Yazılar