Kürtaj Hakkında En Sık Sorulan Sorular

Bazen istenmeyen bazen evlilik dışı bazen de riskli gebelikleri sonlandırma işlemine kürtaj denir. Rahim içerisi gebelik ürünlerinden tamamen temizlenerek yapılan 5- 10 dakikalık bir işlemdir. 1- 2 saat gibi kısa süreli yatak istirahati sonrasında hasta taburcu edilir.

Gebeliği sonlandırmak her kadının yasal hakkıdır. Evliliklerde gebelik sonlandırma için çiftlerin izni gerekiyor. Evlilik dışı gebeliklerde kürtaj için gebenin imzası yeterli.

Kürtaj için yasal süre maximum 10. haftanın sonuna kadar geçerlidir. İleriki haftalarda kürtaj yapmak yasaktır. Riskli gebelikler için kurul kararları bunun dışında tutuluyor.

İzmir Bayraklı’ da hizmet veren https://monosaglik.com uzman doktorlarına en sık sorulan kürtaj sorularını İzmir kürtaj politikalarına göre cevaplıyor.

Kürtaj Öncesinde Yapılacak İşlemler Nelerdir?

Kürtaj sırasında anestezi verileceği için hastanın 6 saat açlık durumu olmalı. Uzman doktorlarımız gebenin tıbbi hikayesini ve mevcut hastalıklarını derleyip toplayıp en uygun kararı veriyor.

Kürtaj Sonrası Karşılaşılacak Sorunlar Nelerdir?

Kürtaj, gerek gebeliğin sonlandırılması gerekse toplumsal bakış açıya göre büyük psikolojik travmalara sebebiyet verebilir. İşlem sırasında enfeksiyon riskine karşı antibiyotik tedavisi gerektirebilir. Rahimin toplanması zaman alacağı için cinsel ilişkiden uzak durulması gerekir.

Kürtaj Yaptırdıktan Sonra Tekrar Gebe Kalınabilir mi?

Kürtaj yaptırmak sonraki gebelikler için engel teşkil etmez. Operasyondan sonra rahimin toparlanması için 3 ay beklenmesi uygundur.

Kürtaj Fiyatları Neye Göre Belirleniyor?

Kürtajda gebelik haftası ilerledikçe risk artıyor dolayısı ile fiyatta da artış oluyor. En uygun kürtaj fiyatları  için merkezimizi arayabilir fiyat alabilirsiniz.

Etiketler

newstanitim