Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. MEB Özel Eğitimde Kaynaştırma ve Bütünleştirme Çalışmalarını Sürdürüyor

MEB Özel Eğitimde Kaynaştırma ve Bütünleştirme Çalışmalarını Sürdürüyor

haber haber -
18 0

Milli Eğitim Bakanı Tekin’den Önemli Açıklamalar

Milli Eğitim Bakanı Tekin, CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen’in otizmli bireylerle ilgili yazılı soru önergesine yanıt verdi.

Öğrencilere Sağlanan Destekler

Bakan Tekin, son 15 yılda 217 bin 669 bireye otizm spektrum bozukluğu tanısı konulduğunu ve her biri için eğitim planlaması yapıldığını belirtti.

MEBBİS MEİS modülü verilerine göre, bakanlığa bağlı okullarda 375 bin 653 öğrencinin kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitim aldığını açıkladı.

Destek Eğitim Odaları ve Materyaller

Özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler için destek eğitim odalarının açıldığını ve materyal desteğinin sağlandığını ifade eden Tekin, öğrencilere yönelik matematik, fen bilgisi, Türkçe gibi derslerde kullanılmak üzere 8 bin sayfalık bir setin hazırlandığını belirtti.

Ayrıca, “Özel Sokağın Çocukları” hikaye seti ile çocuklara farkındalık oluşturulması ve kültürel değerlerin kazandırılmasının hedeflendiğini vurguladı.

Eğitim Kalitesini Artırmak İçin Eğitim Programları

Bakanlık, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilere hizmet içi eğitimler düzenleyerek öğretmenlerin eğitim kalitesini artırmayı hedefliyor. Bu kapsamda 10 farklı alanda 5 bin 694 öğretmene hizmet içi eğitim verildi.

Ayrıca, öğretmenlere yönelik seminerler düzenleyerek kaynaştırma/bütünleştirme süreçlerinde destek olmayı amaçlayan bakanlık, 69 bin 308 öğretmenin bu seminerlerden faydalandığını aktardı.

İlgili Yazılar