Mide Küçültme Ameliyatı

Mide Küçültme Ameliyatı

Tüp mide rezeksiyonu olarak da bilinen tüp mide ameliyatı midenin küçültülmesi ile gerçekleşir. Buna istinaden mide hacmini küçülterek hastanın çok az yemekle dolu hissetmesine neden olur. Bu ameliyat, midenin belirli kısımlarını baz alarak gerçekleşir. Ayrıca en gergin, genişlemiş ve iştahı düzenleyen kısımlar cerrahi olarak çıkarır ve tübüler bir mide bırakır.

Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Mide küçültme ameliyatı cerrahi bir işlemdir. Midenin yaklaşık %80’i çıkarılır. Mide küçültme ameliyatı genellikle laparoskopik yani kapalı yöntemle yapılır. Laparoskopik yaklaşımla karın duvarını kesmeden özel ekipmanlarla milimetre milimetre kesilerden girilerek işlem tamamlanır.  Mide küçültme ameliyatı; Üç kategoriye ayrılır: Gastrik tüp cerrahisi, mide kelepçesi cerrahisi ve gastrektomi şeklindedir.

Mide Küçültme Ameliyat Yöntemleri Nelerdir?

Gastrektomi ve gastrektomi ameliyatları sırasında midenin bir kısmı çıkarılır. Midenin bir kısmı çıkarıldığı için yenebilecek gıda miktarı azalır ve bu nedenle kilo kaybı hedeflenir. Duodenal switch ameliyatında mide ile birlikte bağırsağın bir kısmı da çıkarılır. Bağırsakta herhangi bir kısım olmadığı için emilim azalır ve kilo kaybı meydana gelir.

Sleeve gastrektomi ameliyatı midenin yaklaşık yarısının alınmasıdır. Ameliyattan sonra mide hala bir tüp kadar küçüktür, bu nedenle çok az yemekle hemen tokluk oluşur. Bu açlığı azaltır.   Biliyopankreatik diversiyon ameliyatında mide ve bağırsakların çoğunu çıkararak besinleri emme yeteneğini azaltmayı amaçlar. 

Mide Küçültme Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Mide küçültme ameliyatı 18 ve 65 yaşında ve vücut kitle indeksi 35’in üzerinde olan bir herkese uygulanabilen bir işlemdir.  65 yaş üstü hastalarda tıbbi durum ve ameliyat ihtiyacı değerlendirilerek uygun karar verilir.

Mide Küçültme Ameliyatı Süresi Nedir?

Tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi gastrik bypass ameliyatının süresi de bazı komplikasyon riskleri taşır. Bu nedenle operasyon en kısa sürede tamamlanmalıdır. Olası riskler genellikle anestezi ile ilişkili risklerdir.  Anestezi, özellikle aşırı kilolu obez hastalarda daha da önemlidir.

Bireyin genel sağlığı ve yaşı ile bağlantılı olarak değerlendirilen anestezi dozu ayarlamaları, genellikle bireyin ağırlığına göre orantılı olarak yapılır. Anestezi süresi ve operasyon ne kadar uzun olursa, risk  o kadar büyük olur. Bu nedenle mide küçültme ameliyatıortalama tamamlanma süresi 1 saattir. Aslında bu sürenin yarısı tüp mide ameliyatı için yeterlidir.

Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatları

Tüp mide ameliyatıfiyatları kliniğe, hastaneye ve lokasyona göre değişiklik gösterebilir.  Önemli olan kliniğin ve doktorun bu konudaki tecrübesi ve yetkinliğidir. Tüp mide ameliyatı fiyat tespiti hastanın genel durumuna göre değil, hastanenin özelliklerine, kapasitesine, kullanılan ekipmanın kalitesine, doktorun deneyim ve uzmanlığına göre yapılır.

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp mide ameliyatı yani Laparoskopik sleeve gastrektomi, dünya çapında obezite cerrahisinde obezite cerrahisi veya obezitenin cerrahi tedavisi için tercih edilen önde gelen yöntemlerden biridir. 

Ameliyat laparoskopik olarak yapılsa da geleneksel açık cerrahiye göre anestezi sürecini kısaltır. Mide küçültme ameliyatı Hastanın daha az ağrılı, daha konforlu bir süreç geçirmesini ve daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Obezite indeksi 40’ın üzerinde olan veya diyabet, hipertansiyon, hiperlipidemi, hiperkolesterolemi ve obezite indeksi 35’in üzerinde olan hastalara tüp mide ameliyatı yapılır. 

En Sık Hangi Mide Küçültme Ameliyatı Yapılıyor?

Tüp mide ameliyatı en sık yapılan tüp mide ameliyatıdır. Özellikle kilo vermede etkinliği kanıtlanmış ve düşük riskli bir operasyondur.  Günümüzde yapılan bir diğer mide küçültme ameliyatı türü de “gastrik bypass” ameliyatıdır.  

Özellikle vücut kitle indeksi çok yüksek olan kişilerde tip 2 diyabet ön plandaysa ve insülin kullanımı eskiyse gastrik bypass ameliyatı en iyi ameliyat olabilir.  Ayrıca tüp mide ameliyatı geçirip kilo almış hastalarda, 2. Gastrik bypass ameliyatı cerrahi bir işlem olarak kullanılabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar Ne Kadar Kilo Veriyor?

Tüp mide ameliyatından sonra hastalar ilk ayda ortalama toplam vücut ağırlığının %10’unu veya ilk ayda 20 kg kaybedebilir. Ancak ilk ayda kişiden kişiye değişen 30 kg’a kadar kilo değişiklikleri olabilir. Kilo kaybı ilk aydan sonra yavaş yavaş devam eder ve 1-1.5 yılın sonunda obezite ve metabolik cerrahi geçiren hastalar değişen oranlarda kilolarının %80’ini veya tamamını kaybederler.

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Mide küçültme ameliyatı 18 ve 65 yılları arasında yaygın olarak tercih edilen bir ameliyat türüdür. 18 yaşının altındaki hastalar ileri derecede obeziteden muzdariptir ve ailenin onayı ile ameliyat gerçekleştirilir. 65 yaş ve üzerindeyseniz genel sağlığınıza ve mevcut hastalığınıza göre ameliyat kararı verilecektir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Nasıl Beslenilmeli?

Ameliyattan sonra hastalar sadece ilk iki hafta sıvı gıdalar yiyebilirler. İkincisi, püre katı gıdalara geçiş, sıvı ve katı gıdaların birlikte tüketilmesini gerektirir. Gazlı içecekler ömür boyu yasaktır. Mineral, vitamin ve protein yönünden zengin besinler doğal ve sağlıklı bir diyetle tüketilmelidir.

Etiketler