Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Mısır, Süveyş Kanalı Gelirlerinde Yüzde 60 Oranında Düşüş Yaşadı

Mısır, Süveyş Kanalı Gelirlerinde Yüzde 60 Oranında Düşüş Yaşadı

haber haber -
38 0

Maliye Bakanı Maıyt: Kızıldeniz Gerilimi Etkilerini Gösteriyor

Mısır Maliye Bakanı Muhammed Maıyt, Kızıldeniz’deki gerilim nedeniyle ülkenin Süveyş Kanalı gelirlerinde yaklaşık yüzde 60 oranında düşüş yaşandığını tahmin ettiklerini bildirdi. Bakan Maıyt, başkent Kahire’deki bir ekonomi konferansında yaptığı açıklamada, ekonomik ve ticari durgunluk ile küresel krizlerin enflasyonist etkilerini bertaraf etmek için uygulanan politikaların Mısır’ın gelirlerini olumsuz etkilediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Sisi’nin Açıklaması

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, geçtiğimiz şubat ayında yaptığı açıklamada, ülkenin en önemli gelir kaynaklarından biri olan Süveyş Kanalı’ndan elde edilen gelirin, Kızıldeniz’deki gerilim nedeniyle yüzde 40 ile 50 arasında azaldığını duyurmuştu. Süveyş Kanalı, Avrupa ile Asya arasındaki en kısa nakliye yolu olmasının yanı sıra Mısır’ın başlıca döviz kaynaklarından biri olarak kabul ediliyor.

Kızıldeniz’deki Durum ve Uluslararası Tepkiler

Yemen’deki Husilerin, İsrail’e karşı tepki olarak yürüttüğü eylemler sonucunda Kızıldeniz’de güvenlik endişeleri artmıştır. Bu durum, birçok gemicilik şirketinin Kızıldeniz’deki seferlerini durdurmasına neden olmuştur. ABD ve Avrupa Birliği, deniz ticaretindeki güvenliği sağlamak amacıyla ortak operasyonlar yürütmekte ve Husi güçlerine karşı önlemler almaktadır.

Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlayarak Avrupa ile Asya arasındaki en kısa rotayı sunan Süveyş Kanalı, küresel ticaretin yaklaşık yüzde 12’sine ev sahipliği yapmaktadır.

İlgili Yazılar