MS tedavisinde olumlu gelişmeler var

Türkiye’de yaklaşık 60 bin, dünyada ise 3 milyon kişinin savaştığı MS, sosyal hayatı oldukça etkileyen bir hastalık. Ancak son 10 yılda gerçekleşen teşhis ve tedavi konusundaki gelişmelerin, hastalığın kontrol altına alınmasında önemli adımların atılmasını sağladığını belirten Türk Nöroloji Derneği MS Çalışma Grubu Başkanı ve Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüsnü Efendi, artık bu hastalar için ağır engellilik durumunun görülmediğini söyledi. Prof. Dr. Efendi, Dünya MS Günü’nde hastalara rehber olabilecek bilgiler verdi.

Uluslararası MS Federasyonu ve Dünya Sağlık Örgütü her yıl Mayıs ayının son çarşamba gününü Multipl Skleroz (MS) hastalığı konusunda farkındalığa ayırıyor. Bu sene 30 Mayıs Çarşamba gününe denk gelen Dünya Multipl Skleroz (MS) Günü kapsamda, “MS Inside Out” (Her Yönüyle MS) sloganıyla Merck işbirliğinde bir toplantı düzenlendi. Toplantıda konuşan Türk Nöroloji Derneği MS Çalışma Grubu Başkanı ve Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüsnü Efendi, detaylı bilgiler verdi.

MS, beyni ve omuriliği tutan bir hastalık. Sinir sisteminde öncelikle miyelin dediğimiz sinir hücre kılıflarına zarar veriyor ve sinir hücrelerine zarar veriyor. MS bulaşıcı ve ruhsal bir hastalık değildir. MS direkt genetik bir hastalık da değildir. MS hastaları çok rahatlıkla çocuk sahibi olabilirler. Bir MS hastasının çocuğunda aynı hastalığın görülme oranı yüzde 1 civarındadır. MS tedavisi olan bir hastalıktır; kontrol altına almak mümkündür.

MS NEDEN ORTAYA ÇIKIYOR?

Aslında bu bir dost ateşi, yani vücudun kendi kendine saldırısı. İmmün hücreler bir şekilde anormal bir reaksiyon göstererek, normalde zarar vermemeleri gereken kendi sinir hücrelere ve kılıflarına zarar veriyor. Neden ortaya çıktığını çok bilmiyoruz ama vücudun santral sisteminin, beyin ve omuriliğin herhangi bir yerinde etkilenme olup buna bağlı klinik belirtilerle kendisini gösterebiliyor.

MS İLE İLGİLİ BİLDİKLERİMİZ…

Geçtiğimiz yıllarda çok şey değişti. Mezun olduğum dönemde hastalara tanı koyma aşamasında kalıyorduk. Çünkü 90’lı yılların başına kadar MS ile ilgili özel bir tedavi yoktu. Sadece atakla gelen hastada kortizon türü ilaçlar kullanıp, atak tedavisi yapıyorduk. Koruyucu bir ilaç ya da bir tedavi yöntemimiz yoktu. Sadece bu hastaları takip edebiliyorduk. Ama 90’lı yılların ortasından başlayarak yeni ilaçlar gelişti. Özellikle son 5-10 yılda artık sürekli yeni tedavi seçenekleri ile karşı karşıya kalıyoruz. O nedenle MS artık çaresiz, tedavisi olmayan bir hastalık değil. Her hastaya ve hastalığın dönemine uygun yeni ilaçlar var elimizde. Özellikle erken tedaviye başladığımızda oldukça başarılı sonuçlar elde ediyoruz. Hastaların çoğu günlük yaşamlarına devam edebiliyorlar. Eskiye nazaran daha erken teşhis koyabiliyoruz, tedaviye daha erken başlayabiliyoruz, pek çok seçeneğimiz var. Artık ağır engellilik daha az görülüyor.

“MS HASTASI DEĞİL MS’Lİ KİŞİ DENMESİ DAHA DOĞRU”

MS hastalığı standart bir hastalık değil. Belli hastalıklarda hastalığın başlangıcı, gelişmesi ve bitişi vardır ve belli bir seyri vardır. Ancak MS hastalığında bu öyle değil. MS herkeste başlangıcı farklı, ortaya çıkan ilk belirtiler farklı, hastalığın seyri farklı, tedaviye cevabı farklı, uzun dönem sonuçları farklı… Bu nedenle kişiye özel bir hastalık. Bu nedenle MS hastaları diyerek genel bir çerçeve koymak yerine, MS’li kişi demek daha doğru oluyor.

 

Etiketler

newstanitim