Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Notre Dame Katedrali Restorasyon Çalışmaları Tamamlanmak Üzer

Notre Dame Katedrali Restorasyon Çalışmaları Tamamlanmak Üzer

haber haber -
33 0

Fransa’nın Gözdesi Notre Dame Katedrali Yeniden Ziyarete Açılıyor

Fransa’nın en çok ziyaret edilen tarihi yapılarından biri olan Notre Dame Katedrali, 1163 yılında temeli atıldıktan ve tamamlanması 3 asır süren bir inşaat sürecinin ardından, 2019’daki yangınla karşı karşıya kaldı. Bu tarihi yapı, yaklaşık 14 milyon turistin ziyaret ettiği bir simge haline gelmişti.

Restorasyon Çalışmalarının Son Aşamasına Gelindi

5 yıldır devam eden restorasyon çalışmaları sayesinde, Notre Dame Katedrali’nin 8 Aralık’ta kapılarını ziyarete açması planlanıyor. Katedralin en önemli bölümlerinden biri olan 96 metrelik kulesi, 600 ton ağırlığında yeni bir iskelet ile restore edildi. Ayrıca, katedraldeki tarihi orgun temizliği devam ederken, nef ve koru kısmının ahşap iskeletleri tamamlandı ve vitray pencereler temizlendi. 1xbet güncel giriş

Rekor Bağış ve Çalışan Sayısı

Yangın sonrası restore edilmesi için 150 ülkeden toplam 340 bin bağışçıdan 846 milyon euro gibi rekor bir bağış toplanırken, ülkenin en zengin ailelerinden Arnault, Bettencourt ve Pinault aileleri de bu sürece destek verdiler. Restorasyon sürecinde 100’den fazla şirket ve 1000’in üzerinde zanaatkarın görev aldığı belirtiliyor.

Katedralin Hikayesi Sinemaya Taşındı

Fransız yönetmen Jean-Jacques Annaud’un “Notre Dame Yanıyor” adlı filmi, katedral yangınını beyaz perdeye taşıdı. 15 Nisan 2019’daki yangında ciddi hasar gören yapı, mimari özelliklerini koruyacak şekilde restore ediliyor.

İlgili Yazılar