Palyatif Bakım İçin Doğru Merkez Seçimi

Özellikle sağlık açısından oldukça önem taşıyan hastalıklar için gereken bakımın karşılanması hayati önem taşımaktadır. Yaşamı kısıtlayan ve tehdit eden hastaların zorunlu ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için palyatif bakıma ihtiyacı olmaktadır. Palyatif dönem denilen evrede hastaların ve yakınlarının ruhsal açıdan da desteklenmesi sağlanmalıdır. Bu zor dönemde doğru şekilde bakım almak için yönlendirme yapılması ise oldukça önemlidir.

 Palyatif Bakımın Amacı Nedir?

 Hayati tehlikesi olan hastaların ve yakınlarının fiziksel ve psikolojik tüm sorunlarının erken dönemde tespit edilebilmesi amaçlanır. Bu sayede sorunların önlenmesi ve daha kısa sürede ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. İyileşmesi zor olan hastaların acı çekmesini ve psikolojik olarak rahatlamasını sağlamak palyatif bakım hizmetinin amacıdır. Bu zor dönemde alınan bakım hizmetiyle hastanın yaşam kalitesinin arttırılması sağlanmaktadır.

 Kimler Palyatif Bakım Almalıdır?

 Hastalıkları artık hayati tehdit oluşturmuş olan

Kanser hastaları

İleri seviye kalp rahatsızlıkları bulunanlar

Sekel bırakan kas ve sinir hastaları

İleri solunum yetmezliği yaşayan hastalar

Alzheimer hastaları

Farklı sebeplerle hareketi kısıtlanmış, yatakta bakıma muhtaç hastalar

 gibi hastaların palyatif hasta bakım gerekliliği oluşmaktadır. Bu sayede ağrı ve acıların azaltılması, hastanın ve yakınlarının da psikolojik olarak desteklenmesi sağlanmaktadır.

 Palyatif Bakım Hizmeti Nasıl Sağlanır?

 Alınacak bakım hizmeti özel durumlar için hazırlanmış hassas bir hizmettir. Doğru şekilde hasta bakımı uygulanması oldukça önemlidir. Yaşamı kısıtlanmış ve hayati tehlikesi olan hastalar için palyatif bakım merkezi seçimi doğru yapılmalıdır. Uzmanlar ve deneyimli sağlık ekiplerinin hizmet verdiği, fiziksel ve psikolojik olarak hasta yakınlarının da desteklenebileceği merkezler tercih edilmelidir.

 Palyatif Bakımın Süresi Ne Kadardır?

 Palyatif bakıma ihtiyaç duyan hastalar için yaş sınırlaması olmadığı gibi süre sınırlaması da belirgin olmamaktadır. Her yaştan hastanın ihtiyaç duyabileceği bir bakımdır. Palyatif bakıma ihtiyaç duyan hastanın bir süreliğine merkezde bakım ihtiyacının karşılanması şeklinde de alınabilmektedir. Tamamen hastanın durumuna bağlı olarak alınacak tedavi süresi değişebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı