Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İdeal Yaşam
  4. »
  5. Polislik Sınavı Nasıldır?

Polislik Sınavı Nasıldır?

haber haber -
46 0

Polislik Sınavı Nasıldır?

Polislik sınavı 3 farklı aşamadan oluşan bir sınavdır. Polis olmak isteyenler yazılı sınav başta olmak üzere fiziksel ve sözlü sınavlardan da geçmektedir. Her sınavın kendine özgü şart ve kuralları vardır. Bununla birlikte polislik sınavına başvuruda bulunmak için birtakım şartların yerine getirilmesi şarttır. Lise mezunu olmak; T.C. vatandaşı olmak ve sınavlardan belirlenmiş baraj puanını geçmiş olmak gibi şartlar; polislik sınavı için ön koşullar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Polislik sınavı hemen her yıl belirli dönemlerde yapılmaktadır. Bu sınav; Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yapılan bir sınavdır. Sınava girebilmeniz için hem gerekli koşullara sahip olmalı hem de açıklanan başvuru tarihlerini kaçırmamanız gerekmektedir. Ayrıca polis olmak için istenilen evrakların tam ve hatasız olması gerekmektedir. Sınava girmek için, T.C. kimlik beyanı, sınava başvuru için yazılan dilekçe; sağlık formu ve mezuniyet belgesi gibi evraklar istenilmektedir.

Askerlik Sınavı Nasıl Yapılır?

ÖSYM tarafından yapılan askerlik sınavı başvuruları internet üzerinden yapılmaktadır. Askerlik sınavı söz konusu olduğu zaman Milli Savunma Üniversitesi Askeri Aday Öğrenci Belirleme Sınavı karşımıza çıkmaktadır. Sınav başvurusunu ÖSYM Aday İşlemleri bölümünden yapılabilmektedir. MSÜ sınavına hazırlanacak olan adayların, başvuru tarihlerini kaçırmamaları ve belirlenen ön koşulları sağlıyor olmaları gerekmektedir.

Askerlik sınavı 165 dakika süren bir sınavdır. Bu sınav, 10.15 saatinde başlamaktadır. Adaylara toplamda 120 soru sorulmaktadır. Askerlik sınavına girecek olanların sınavın son 15 dakikalık bölümünde sınav salonunu terk etmemeleri gerekmektedir. Bu sınavda; Türkçe, Temel Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarından sorular sorulmaktadır.

Bekçilik Sınavı Nasıl Yapılır?

Bekçilik sınavı hem yazılı hem de fiziki aşamalardan oluşmaktadır. Yazılı sınav tek oturum olarak düzenlenmektedir. Bu sınavda öğrencilere, Türkçe dersi başta olmak üzere; Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi, Matematik ve Hayat Bilgisi alanlarında sorular sorulmaktadır.

Bekçilik sınavı soruları 5 cevap şıkkından oluşmaktadır. Toplamda 100 soru sorulan adayların bu sorulara 120 dakika içerisinde yanıt vermeleri gerekmektedir. Yazılı sınav sonrasında adayların, fiziki yeterlilik sınavına girmeleri gerekmektedir. Bu sınavlardan başarılı sonuçlar alan adaylar; bekçi olmaya hak kazanmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir