Portakal Yağı

Uçucu yağlar, bitkilerden elde edilen konsantre yağlardır. Portakal, limon ve greyfurt dahil olmak üzere narenciye türlerinden çeşitli yağ türleri üretilip aromaterapide şifa amaçlı kullanımları mevcuttur.

Portakal esansiyel yağı, tatlı portakal Citrus sinensis’in kabuğundan çıkarılır. Bu, yağları kabuktan çıkarmak için soğuk presleme adı verilen bir yöntemle uygulanır. Bazen, portakal ağacının yaprakları ve çiçekleri de kullanılabilir.

Araştırmalar, bazı esansiyel (uçucu yağların) bazı sağlık sorunlarını çözebileceğini göstermiştir.

Portakal Yağı Ne İçin Kullanılır?

Portakal yağının çeşitli kullanım alanları vardır. Bunlar:

  • stresi azaltmak
  • sivilce gibi cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek
  • ağrı veya iltihabı azaltmak
  • mide rahatsızlığını hafifletmek
  • doğal temizlik malzemesi olarak kullanmak
  • temizlik malzemeleri gibi ürünlere hoş bir koku katmak
  • çeşitli yiyecek ve içeceklere lezzet katmak

Portakal yağının birçok kullanımı olmasına rağmen, bunların çoğunun anekdotsal kanıtlarla desteklendiğini hatırlamak önemlidir. Bu, faydaların bilimsel araştırmalarla desteklenmek yerine kişisel deneyimle ilgili olduğu anlamına gelir.

Portakal Esansiyel Yağının Faydaları Nelerdir?

Portakal yağının kullanılabilmesinin bazı yolları vardır.

Antimikrobiyal Etki

Yapılan bir araştırmaya göre sığırlarda bulunan E. coli izolatları üzerinde portakal yağının etkisini incelendi. Bu izolatlar potansiyel olarak gıda zehirlenmesine neden olabilen bakteriler. Sonuçlar, 24 saat sonra portakal yağının yüzde 1 veya daha düşük bir konsantrasyonunun bakterileri soğutma sıcaklıklarında inhibe ettiğini gösterdi.

Başka bir araştırmada, portakal yağının antibiyotiklere dirençli Staphylococcus aureus (staph bakteri) suşları üzerindeki etkisini incelendi. Kültürde enfekte olmuş insan hücrelerine portakal yağı eklendiğinde, düşük portakal esans yağı konsantrasyonlarının, kültürlenmiş hücrelere zarar vermeden bakterileri öldürdüğünü keşfetti.

Portakal yağı, yiyeceklerin bozulmasına neden olabilecek mantarların büyümesini de önleyebilir. Bir araştırmada, portakal yağının dört mantar türüne karşı bir miktar koruma sağladığını bulunmuştur.

Ağrı kesici

Kemik kırığı olan insanlar üzerinde yapılan bir aşatırmada, portakal yağının solumanın ağrıyı dindirip dindiremeyeceğine bakıldı. Deneyde kontrol grubuna kıyasla deney grubunda bulunan kişiler portakal yağı teneffüs edip daha az ağrı bildirdiler.

2008’de yapılan bir araştırmaya göre, zencefil ve portakal yağ karışımının cilde uygulandığında diz ağrısına yardımcı olup olamayacağı değerlendirildi. Kontrol grubuyla deney grubu karşılaştırıldığında, esansiyel yağ harmanını kullanan kişiler daha kısa vadede ağrının dindiğini bildirdiler, ancak yağ uzun vadede ağrıya dindiremedi.

Kanser Karşıtı ve Antioksidan Etkisi

Portakal yağının bir bileşeni olan limonen, potansiyel olarak bir kanser tedavisi olarak düşünülüp bu etkisi üzerinde bir çalışma yapılmıştır. Çalışmaya göre, limonen açısından zengin portakal yağının hem kanserli hücrelerin büyümesini inhibe ettiğini hem de kültürdeki kolon kanseri hücrelerinin ölümünü teşvik ettiği bulunmuştur.

Çalışma aynı zamanda portakal yağının kültürdeki akciğer ve prostat kanseri hücre hatlarının büyümesini inhibe ettiğini buldu. Ek olarak, akciğer kanseri hücre hattında artmış hücre ölümü görülmüştür. Portakal esansiyel yağının da antioksidan etkiye sahip olduğu gözlenmiştir.

Egzersiz performansı

Bir çalışmaya göre, difüzör yardımı ile solunan portakal çiçeği yağının öğrenci sporculardaki egzersiz üzerindeki etkisini değerlendirildi. Araştırmacılar, yağı soluyan kişilerin çalışma sürelerinde önemli bir artışın yanı sıra akciğer fonksiyonlarında da bir artış olduğunu buldu.

Çalışmanın az kişide yapılması nedeniyle, bu faydayı desteklemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kilo Kaybı Etkisi

2019 yılında fareler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, portakal yağının kilo kaybını teşvik edip edemeyeceği değerlendirildi. Portakal yağı kapsülleri ile beslenen obez fareler, kilo alımında bir azalmanın yanı sıra kolesterollerinin düştüğü görüldü.

Portakal esansiyel yağının insanlar üzerinde aynı etkiye sahip olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Portakal Yağı Nasıl Kullanılır?

Difüzyon

Bir difüzör, esansiyel yağları ısı yardımı ile buharlaşlaştırarak yayılmasına izin verir. Buharlaşma meydana geldikçe, uçucu yağın kokusu da odaya yayılır.

Esansiyel yağları difüze etmek için kullanacağınız her bir difüzör tipinin kendine özgü talimatlar seti olacaktır. Difüzörünüzü kullanırken tüm ürün talimatlarını dikkatle uyguladığınızdan emin olun.

Sprey

Bir alana portakal yağını kullanarak kokusunu yaymanın başka bir yolu da cam bir şişe içerisinde karışım hazırlayarak sprey ağızlık ile bunu püskürtmektir.

Tercihen bir cam şişede suya portakal esansiyel yağı ekleyin. Ulusal Bütünsel Aromaterapi Birliği (NAHA), ons başına 10 ila 15 damla kullanılmasını önermektedir.

Gerekli olmamakla birlikte, çözeltiye bir dağıtıcı maddenin ilave edilmesi, yağın su içinde daha iyi dağılmasına yardımcı olabilir.

İçeriği karıştırmak için şişeyi iyice çalkalamanız gerekiyor.

İstediğiniz gibi püskürtebilirsiniz.

Portakal Yağını Masaj Yağına Çevirmek

Ağrı veya iltihabı hafifletmek istiyorsanız  portakal esans yağı ile kendi masaj yağınızı yapmayı deneyebilirsiniz. Ancak yağımızı başka yağlar ile seyreltmemiz gerek.

Bunu yapmak için, portakal esansiyel yağını hindistan cevizi yağı veya jojoba yağı gibi bir taşıyıcı yağda seyreltmeniz gerekir. NAHA, yüzde 3’lük bir çözelti ile masaj yağı yapmak için taşıyıcı yağın onsu başına 20 damla esansiyel yağ kullanılmasını uygun bulmaktadır.

Diğer ürünler için: https://aromaticsessence.com/urun-kategori/aromaterapi-yaglari/ucucu-yaglar/

Etiketler

newstanitim