Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Reklamların Bilinçaltına Etkisi I Bozbora Medya Reklam Ajansı

Reklamların Bilinçaltına Etkisi I Bozbora Medya Reklam Ajansı

haber haber -
42 0

Reklamların Bilinçaltına Etkisi I Bozbora Medya Reklam Ajansı

Bilinçaltı Reklamcılık Nedir?

Bilinçaltı mesajlar uzun zamandır hayatımızda olan hatta kanunlarla kesin olarak yasak olmasına rağmen hala reklamcıların ve markların başvurduğu bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Freud, Marshall Mcluhan, Umberto Eco gibi birçok bilim insanın araştırma konusu olan bilinçaltına gönderilen mesajlar, aynı zamanda bilimsel deneylerin de konusu olmuştur. Mclean’ın yaptığı bir deneyde, deneklere izletilen görüntülerde saniyenin 1/3000 hızında olan görüntülerin beyne iletildiği, kişinin bunun farkında olmadığını ancak gönderilen mesajın beynin ilgili bölümünü harekete geçirdiği gözlenmiştir.

Yapılan araştırmalara ve ortaya konulan sonuçlara göre aldığımız mesajlar her zaman bilinç tarafından fark edilmemek ile birlikte bilinçaltına kaydedilmektedir. Bu durum bize, mesajların davranışlarımıza etki edebileceği bilgisini vermektedir. Bu noktada reklam iletisinde yer alan fakat hedef kitlenin farkında olmadan aldığı ve bilinçaltına kaydettiği mesajlara bilinçaltı reklam mesajı, bu tür reklamlara ise bilinçaltı reklamcılık diyebiliriz.

Günümüzde aynı pazarda birçok marka ve ürün bulunmaktadır dolayısıyla rekabet ortamları etkilenmekte ve rekabetin şiddeti artış göstermektedir. Yoğun pazar rekabeti, öne çıkma arzusu gibi yeni sonuçları da beraberinde getirmektedir. Birçok ürünün olduğu bir sektörde markalar kendilerini tüketiciye göstermek için reklam ve tanıtım faaliyetlerine yoğunluk vererek imajlarını veya tutumlarını farklılaştırarak diğer markalardan ayrışmak istemektedir. Bunun neticesinde ise reklamcılıkta yaratıcılık ve iknanın gücü ön plana çıkmaktadır. Ancak yoğun rekabetin olduğu bu ortamlarda hedef kitleyi ve tüketiciyi ikna kabiliyeti ile ikna etmek zorlu olduğu için fazladan zaman ve maliyet gerektirmektedir. Bu noktada reklam verenler ve reklamcılar, psikolojik unsurlardan yararlanmak için bilinçaltı reklamcılığa başvurmaktadırlar.

Bilinçaltı Reklamlar İçin İdeal Çözüm Bozbora Medya

Şekil-Zemin İlişkisini Kullanmak :Şekil, görüntü düzleminde görünen ön plandaki nesneler ve benzeri unsurlardan oluşurken zemin ise bunların dışında kalan arka plandır. Burada uygulanabilecek bilinçaltı reklamcılık, görselde kullanılan ve bilincin algılayamayacağı şekillerdir. Örneğin reklamda şekil olarak ön planda tutulan nesne, bilinçaltına zeminle birlikte kaydedilir. Dolayısıyla şekil ve zemin ilişkisinde konulacak bir mesaj, beynin algılayamayacağı ölçüde olabilir.

Gömme Yöntemi: Bu yöntemde genellikle görsel üzerinde kullanılır. Ürün görseline yerleştirilen kelimeler, diğer görüntüler yine bilincimizin anında algılayamadığı fakat bilinçaltının farkında olduğu mesajları iletmektedir.

Düşük Frekanslı Işık ve Ses Yöntemi: Beynimiz düşük frekanslı sesleri ayırt edemezken bilinçaltı bu sesleri tanıyabilir. Bu yöntem bilinçaltı reklamcılıkta kullanılabildiği gibi aynı yöntem görsel mesajlarda da yapılabilir. Örneğin gölgede kalan bir yazı, çok silik bir kelime de bilinçaltımız tarafından algılanabilmektedir.

Takistoskop Aygıtı: Televizyon ve sinemada kullanılan bilinçaltı reklamcılıkta en sık başvurulan metotlardan biridir. Takistoskop aygıtı; saniyenin 1/3000 hızında görselleri yansıtmaya yarayan patenti 1962 yılında alınmış bir makinedir. Ancak kullanımı 1957 yılına dayanmaktadır. Bu makine ile ‘’Picnic’’ adlı sinema filmi içerisine yerleştirilen mesajlar izleyicilere gösterilmiştir. ‘’Patlamış mısır ye, kola iç!’’ mesajlarının yer verildiği filmden sonra patlamış mısır satışlarında %57, kola satışlarında ise %18 oranında artış gözlemlenmiştir.

Bu gibi yöntemler ile hedef kitlenize mesajınızı sizler adına en güzel biçimde ulaştırabiliriz,siz de doğru reklam ajansı ile çalışarak emeklerinizin karşılığını maximum verim ilkemiz ile alabilirsiniz.Reklam bir sanattır,bizde bu sanatın sanatçıları…Bozbora Medya,Rengarenk Bir Dünya !

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir