Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Rize’de Çay Alım Fiyatı Tartışması

Rize’de Çay Alım Fiyatı Tartışması

haber haber -
6 0

Rize’de Çay Üreticilerinden Tepki: “Fiyat En Az 25 TL Olmalı”

Rize’de siyasi parti ve ziraat odası başkanları, yaş çay alım fiyatının kilogram başına 19 TL olarak belirlenmesine tepki gösterdi. Tarım ve Orman Bakanlığı, 2024 yılı için yaş çay alım fiyatının kilogram başına 17 lira, üreticilere verilen destekleme bedelinin ise 2 lira olarak belirlendiğini açıkladı.

Rizelilerin Tepkisi

Rizeliler, açıklanan fiyata tepki göstererek, fiyatın en az 25 lira olmasını talep etti. Çayın gübresi, çapalaması, ot temizliği, bakımı gibi maliyetlerin de göz önünde bulundurulması gerektiğini belirterek, 19 lira fiyatın yetersiz olduğunu ifade ettiler.

Siyasi Parti ve Ziraat Odası Başkanlarının Değerlendirmeleri

İYİ Parti Rize İl Başkanı Kürşat Hacısüleymanoğlu: “19 lira açıklamasının tamamen bir fiyasko olduğunu düşünüyoruz. En az 25 TL olarak açıklanmasını talep ediyoruz.”

Demokrat Parti Rize İl Başkanı Hamit Çelik: “Bugün çay fiyatının gerçek rakamı uluslararası piyasada 85 sent, yani 26 lira üzerindedir. 25 lira bu milletin hakkıdır.”

Gelecek Partisi Rize İl Başkanı Osman Civelek: “Bugünün şartlarında fiyatın 25 TL ve üzerinde olması makbuldür. Ekonomik sıkıntılarla insanlarımız uğraşırken bir nebze nefes alma adı altında belki bir faydası olacaktır bu rakamın.”

Saadet Partisi Rize İl Başkanı Muhammet Kaçar: “25 TL olarak çay fiyatının belirlenmesini ve desteklemenin de 3 TL olarak belirlenerek milletimizin güvenle önüne bakabileceği bir ortamın oluşmasını hükümet yetkililerimize önemle arz ediyoruz.”

Artvin Kemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Olcay Muti: “Bu yıl çay fiyatının 25 liranın üzerinde olmasını talep ediyoruz. Geçen yıla göre maliyetler arttı, döviz artışı alım gücümüzü düşürdü. Bu yıl üreticilerimizin yüzünü güldürecek bir fiyat belirlenmeli.”

İlgili Yazılar