Siyasilerden Lozan Antlaşması mesajı: Egemenliğimizin nişanesi

24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan Türkiye’nin bağımsız ve egemen bir devlet olarak tanınmasını sağlayan Lozan Barış Antlaşması’nın bugün 98. yıl dönümü. Siyasiler sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla, Lozan Barış Antlaşması’nın 98. yılını kutladı,

Lozan Antlaşması, 24 Temmuz 1923 tarihinde İsviçre’nin Lozan şehrinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi temsilcileriyle Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Japonya, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Portekiz, Belçika ve Yugoslavya temsilcileri tarafından imzalandı. Lozan Antlaşması ile Osmanlı’nın Sevr anlaşmasında kaybettiği Anadolu toprakları yeniden kazanıldı. Siyasiler sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla, Lozan Barış Antlaşması’nın 98. yılını şu sözlerle kutladılar:

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener: “Egemenliğimizin nişanesi #LozanBarışAntlaşması’nın yıl dönümünde; Bizlere barışın yanında büyük bir zafer kazandıran, Cumhuriyetimizin varlığını dünyaya ilan eden, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.”

CHP Sözcüsü Faik Öztrak: “Lozan Cumhuriyetimizin tapu senedidir. Milletimizin emperyalizme karşı zaferinin diplomasiyle taçlandırılmasıdır. Lozan’ın yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Lozan Antlaşmasının mimarı İsmet İnönü’yü ve Kurtuluş Savaşımızın tüm kahramanlarını saygıyla, rahmetle anıyorum.”

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay: “Bağımsızlığımızın ve egemenliğimizin tapu senedi Lozan Barış Antlaşması’nın 98. yılında. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Lozan kahramanı İsmet İnönü’yü ve şehitlerimizi rahmet, saygı ve minnetle anıyorum.”

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç: “Lozan Antlaşması’nın 98. yıldönümünü kutluyor, başta Yüce Atatürk olmak üzere, kararlarıyla Lozan görüşmelerine yön veren TBMM üyelerini, Lozan görüşmelerini yürüten devlet adamı İsmet İnönü ile çalışma arkadaşlarını saygıyla anıyorum.”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş:“Tam bağımsız Türkiye’nin adımları 98 yıl önce Lozan’da atıldı, kutlu olsun. Lozan’ın yüzüncü yılına doğru, Lozan Belediye Başkanı Sn. @gregoire_junod’la birlikte kentlerimizin tarihi değerini yansıtacak; yeşil şehirleşme, spor ve kültür sanat alanlarında iş birlikleri yapacağız.”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek:“Bağımsızlığımızın temel taşı #LozanBarışAntlaşması’nın 98’inci yılı kutlu olsun. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu eşi görülmemiş diplomasi zaferinin kahramanlarını minnet ve rahmetle anıyorum.”

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce: “Lozan Barış Antlaşması’nın yıldönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İnönü Savaşları’nın komutanı ve Lozan Antlaşması’nın mimarı İsmet İnönü’yü ve Kurtuluş Savaşı’mızın tüm kahramanlarını saygıyla anıyorum.”

MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız: “Lozan antlaşması , emperyalizmin Türk Milleti’ne karşı yürüttüğü savaşta kesinleşmiş mağlubiyetinin belgesidir. #Türkiye’nin tapu senedidir.”

26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ: “98. yıldönümünü kutladığımız Lozan Barış Antlaşması, Türklerin 1699 Karlofça Antlaşmasından beri yaşamakta olduğu Avrupa’daki toprak kaybetme sürecini Doğu Trakya’da durdurdu. Anadolu’ya sıçramasını da önledi”

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Ağıralioğlu:“Lozan ile bize bir vatan bırakan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle anıyoruz. #LozanBarışAntlaşması Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusudur. Türk Devleti’nin bağımsızlığını her şartta ve ilelebet koruyacağız.”

Etiketler

idealyasam