Skleroterapi Nedir?

Skleroterapi Nedir?

Skleroterapi, sorunlu -varisli atar damara özel bir tuz çözeltisinin damarlara enjekte edildiği bir prosedürdür.

Varisler kan damarının astarını tahriş eder ve kanın pıhtılaşmasına neden olur. Pıhtılar, damarı, sonunda yaralı bir dokuya dönüştürür. Bu tedavi klinikte basitçe yapılabilir.

Hastalar genellikle işlem sırasında yaklaşık bir veya iki dakika hafif bir rahatsızlık hissederler.

Skleroterapi Nasıl Yapılır?

Skleroterapi işlemi sırasında ilacı enjekte etmek için ince bir iğne kullanılır. Ağrıyı önlemek için hastaya önceden lokal anestezi verilir. Daha sonra iğne damara sokulur. İşlemden sonra hasta normal aktivitelerine devam edebilir.

Uzman doktor tarafından hastalara ne beklemeleri ve ne yapmamaları gerektiği konusunda bilgiler verilir.

Kocaeli Skleroterapi, varisli damarlar için etkili bir tedavidir. Örümcek ağına benzer şişmiş damarları tedavi edebilir. Prosedür tek seansta birden fazla damarı tedavi edebilir.

Skleroterapi Süreci

Doktor öncelikle hastanın durumunu inceleyecek ve tedavi edilmesi gereken damarları belirleyecektir. Skleroterapi doktor muayenehanesinde yapılan non-invaziv bir işlemdir ve anesteziye gerek yoktur. Doktor, sklerozan materyali enjekte etmeden önce bölgeyi temizleyecektir. Diğer prosedürlerin aksine, izmit skleroterapi, uygulanması kolay küçük iğneler kullanır.

Skleroterapiden sonra, tedavinin işe yaradığından emin olmak için bir takip randevusu alınabilir. Süreç son derece etkili çözümler sunar. Skleroterapi, varisli damarlar ve hemoroidler için noninvaziv bir tedavi şeklidir. Prosedür, varisli damarlara bir solüsyon enjekte edilerek çalışır. Kimyasal solüsyon damarı tahriş eder ve damarın kapanmasına neden olarak kan akışını engeller. Sonunda, damar kaybolur.

Çoğu hasta skleroterapiden sonra geçici bacak ağrısı yaşarken, çoğu hasta birkaç hafta içinde sonuçtan da çok memnun kalmaktadır.

Hastalar genellikle 3-7 gün boyunca destekleyici özel çoraplar giymelidir. İyileşmenin sağlanması için bu gereklidir.

Skleroterapi, hamile kadınlar ve belirli kan pıhtılaşma sorunları olan kişiler için uygun değildir.

Onun dışında bacaklarınızda varis varsa; bunun altında kalp kapak hastalıkları olabileceğinden mutlaka bu durumu araştırmanız gerekir. Kalp kapak hastalıkları büyük oranda genel anestezi altında yapılan ve 3-4 saat süren operasyonlarla düzeltilmektedir.

Durumu bekletmek; kalbin düzensiz çalışmasına izin vermek demektir ki; bu da kalp kasının kalınlaşmasına ve kalp krizlerine yol açabiliyor.

Etiketler