SU DEPOSU TEMİZLİĞİ SU SEBİLİ TEMİZLİĞİ

Su sebilleri hemen her alanda kullanılan suyun kolay şekilde temin edilmesini sağlayan aletlerdir.

Su depoları suyun barajdan çıkıp ulaştığı noktada da muhafaza edildiği alanlardır.

Su deposu temizliği ve su sebili temizliği düzenli olarak yapılmadığı takdir de oluşacak problemler ve insan vücuduna vereceği zararlar küçümsenmeyecek kadar büyük önem teşkil etmektedir.

Su sebilleri büyük sanayi tipi ve küçük sanayi tipi olarak karşımıza çıkmakta ve bu çeşitlerin birçok markasıyla da karşılaşılmaktadır. Günümüzde hemen her yerde karşılaşabileceğimiz bu aletlerin kurulumu oldukça basittir.

Kurulumundan ziyade kurulduğu alanlar sebilden sağlıklı su temini sağlanabilmesi için önemlidir. Özellikle dikkat edilmesi gereken nokta sebilin sıcaklık yayan elektrikli ev aletlerinin yakınına kurulmaması gerektiğidir. Sıcaklık sebil içerisindeki yosunlanmayı hızlandıracak bir etkendir.

Kurulum alanı bu açıdan önem teşkil etse de sebiller açık ya da kapalı alanlar da havadaki toz ve nem karışımı ile kirlenmektedir. Açık alanlarda tozun hava ile sirkülasyonu sonucu, kapalı alanlar da toz ve nemin hava ile sirkülasyonu sonucu sebil içerisindeki suyun kirliliği tartışılmaz olmaktadır.

Su sebili temizliği en geç 3 ayda bir yapılması gereken, sağlıklı su kullanımı için önemli bir işlemdir. Aksi takdir de kirli su koku ve tat farklılıklarına neden olacak ve sebilde yosunlanma meydana gelecektir.  Yosunlanma oluşumu beraberinde koliform olarak bilinen bakteri çeşidinin üremesine zemin hazırlamış olacaktır.

Koliform üremesi oldukça hızlı olmakla birlikte arındırılması da bir o kadar zor bakteri çeşididir. Yüksek ateş, kusma, bulantı gibi ciddi derece de rahatsızlıklara sebebiyet veren bu bakteri çeşidinin üremesine zemin hazırlamamak için mutlaka düzenli olarak su sebili temizleme işlemi yaptırılmalıdır.

Su depoları da kendi içlerinde çeşitlere ayrılmaktadır. Her deponun kendine has kullanımı ve özelliği mevcuttur. Bu depoların buluştukları ortak nokta ise su deposu temizlik işlemleri yapılmadığı ya da düzenli olarak yapılmadığı takdir de bakteri üremesinin kaçınılmaz olması yanı sıra paslanmalar, delinmeler, çatlamalar, yosunlanma gibi depoya ve insan vücuduna zarar verecek etkenlerin oluşacak olmasıdır.

Su depolarından kullanımı sağlanan suyun içme, sebze meyve yıkama, duş alma gibi birçok alanda insan vücuduna teması gerçekleşmektedir. Barajdan depoya ulaşana dek beraberinde çamur ve balçık gibi yabancı maddeleri de taşıyan suyun depoya temiz ulaşması mümkün olmayacaktır.

Bu tür problemlere sebebiyet vermemek ve sağlıklı su kullanımı temini için mutlaka en geç 6 ayda bir su deposu temizliği yaptırılmalıdır.

Sağlık bakanlığı 2007/67 genelgesince de su depolarının kesinti olduğu dönemler de 3 ayda bir, diğer dönemler de 6 ayda bir temizlenmesi zorunlu kılınmıştır.

Su deposu ve su sebili temizlik işlemlerinin insan vücudu için önemi göz ardı edilemeyecek kadar büyüktür. Ancak depo ve sebillerin temizliği kadar, temizliği yapacak olan firmanın da nitelikleri önem teşkil etmektedir.

Firmaların; Sağlık Bakanlığı onaylı izin belgesi, iş sağlığı ve güvenliği sertifikası, personel yetki belgelerinin eksiksiz olması, kalite ve yetki belgelerinin eksiksiz olması, İSO kalite yönetim sistemi sertifikası olmasına dikkat edilmelidir.

Su deposu temizlik ve su sebili temizlik işlemlerini yapacak olan firma da mutlaka bu belgeler sorgulanmalıdır. Aksi takdir de yapılacak olan temizliğin güvenilir olması mümkün olmayacaktır.

Tekdez su deposu temizliği ve su sebili temizliği işlemlerinde yıllardır Sağlık Bakanlığı onaylı izin belgesi ile Türkiye geneli hizmet vermekte olan kurumsal bir firmadır.

Firmamız ile belirlenen randevu günün de temizlik işlemleri için personel yetki belgeleri eksiksiz eğitimli ve profesyonel ekip çalışmasıyla hizmet verilecektir.

Temizlik bitimi sonrası verilecek olan iş tamamlandı formunu herhangi bir denetleme de ibraz edebilirsiniz.

Temizlik öncesi ve sonrası resimleri, iş bitimi sonrası mutlaka tarafınıza aktarılacaktır.

Temizlik sonrası peryodik takibinizi yapacak olan firmamız siz değerli müşterilerimize sağlıklı su kullanımı temini sağlamanız da yıllardır destek olmaya devam etmektedir.

Profesyonel ekibimizden destek almak ve detaylı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu