Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Tarım Bakanlığı’nın Açıkladığı Çay Fiyatına Oda Başkanlarından Tepki

Tarım Bakanlığı’nın Açıkladığı Çay Fiyatına Oda Başkanlarından Tepki

haber haber -
10 0

Çay Fiyatına Ortak Tepki

Tarım Bakanlığı’nın 19 TL olarak belirlediği yaş çay fiyatına karşı Rize merkez, İyidere, Derepazarı, İkizdere, Kalkandere Oda Başkanları ve Artvin merkez, Hopa, Kemalpaşa, Borçka, Arhavi Ziraat Odası Başkanları ortak bir basın açıklaması yaptı. Tepkilerini dile getiren başkanlar, özel sektör Orçay fabrikasının sahibi Mehmet Erdoğan’a da eleştiriler yöneltti.

İstifa Kararı

Rize Ticaret Borsası (RTB) ve Ulusal Çay Konseyi (UÇK) Başkanı olan Mehmet Erdoğan’a tepki gösteren başkanlar, kendilerini temsil etmediklerini belirterek Ulusal Çay Konseyi’nden istifa ettiklerini açıkladı.

Üreticileri Temsil Etmediklerini Belirttiler

Fındıklı Ziraat Odası Başkanı Mehmet Özsoy, yapılan maliyet çalışmasının ardından çayın taban fiyatının 17 TL olarak açıklanmasını kabul etmediklerini belirterek, Ulusal Çay Konseyi’nin artık üreticiyi temsil etmediğine inanarak topluca istifa ettiklerini duyurdu.

Revize Edilmesi Talebi

Oda başkanları, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan açıklanan çay taban fiyatının belirlenmesinde dikkate alınan maliyet çalışmasının detaylarının açıklanmasını talep ederken, çay fiyatının revize edilmesi gerektiğini vurguladılar.

Üreticilerin Mağduriyeti

Çay üreticilerinin emeğine ve alın terine değer verilmesi gerektiğini belirten oda başkanları, çay fiyatının gerçek maliyetler göz önünde bulundurularak belirlenmesi gerektiğini ve üreticilerin mağduriyetinin giderilmesini talep ettiler.

İlgili Yazılar