Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Tarım ve Orman Bakanı: 2023-2024 Balıkçılık Av Sezonu Yarın Sona Eriyor

Tarım ve Orman Bakanı: 2023-2024 Balıkçılık Av Sezonu Yarın Sona Eriyor

haber haber -
15 0

Bakan Yumaklı, Bereketli Geçen Av Sezonunu Değerlendirdi

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, 2023-2024 balıkçılık av sezonunun yarın sona ereceğini belirterek, sezonun başta hamsi olmak üzere birçok türün avcılığı açısından bereketli geçtiğini açıkladı. Yumaklı, denizlerde av yasağının endüstriyel avcılık yapan balıkçı gemilerini kapsayacağını, kıyı balıkçılığı yapan küçük ölçekli balıkçıların ise bu yasaktan muaf olacağını ve avcılık yapmaya devam edebileceğini belirtti.

Denetimler ve Cezalar

Bakan Yumaklı, sezon içi yapılan denetimlerde toplam 171 bin 219 denetim gerçekleştirildiğini ve kaçak avcılıkla elde edilen 593 ton su ürününe el konulduğunu bildirdi. Geçen yıl 6 bin 527 kişi ve iş yerine 74 milyon 12 bin 121 lira idari para cezası uygulandığını, ayrıca kurallara uygun avlanmayan 78 gemiye el konularak mülkiyetlerinin kamuya geçirildiğini aktardı.

Gelecek Sezon İçin Planlar

Bakan Yumaklı, TBMM Balıkçılık ve Su Ürünleri Araştırma Komisyonundan gelecek raporlarla birlikte su ürünleri konusunda uzman bilim insanlarından oluşturulan ‘Bilimsel ve Teknik Tavsiye Kurulu’ tarafından hazırlanacak raporların dikkate alınacağını ve sürdürülebilirlik temelli yeni kuralların uygulanacağını belirtti. Ülkemizin sucul zenginliğinin sürdürülebilir bir şekilde devam ettirilmesi için balıkların üreme ve büyüme döneminde getirilen yasaklara uyulmasının önemli olduğuna vurgu yaptı.

İlgili Yazılar