Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı: İklim Değişikliğiyle Mücadelede Türkiye’nin Öncü Rolü

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı: İklim Değişikliğiyle Mücadelede Türkiye’nin Öncü Rolü

haber haber -
28 0

Bakan Yumaklı, İklim Değişikliği ve Ormanlar Üzerine Açıklamalarda Bulundu

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Türkiye’nin Akdeniz Havzası’nda bulunmasından dolayı iklim değişikliğinden en çok etkilenen ülkelerden biri olduğunu belirtti. Yumaklı, Türkiye’nin güneyinde orman yangınları, kuzeyinde sel felaketleri ve iç bölgelerinde kuraklıkla mücadele ettiğine dikkat çekerek, toprağı, suyu, ormanları ve biyoçeşitliliği koruma politikalarının önemine vurgu yaptı.

Türkiye’nin Ormancılıkta Önemli Başarıları

Bakan Yumaklı, son 22 yılda gerçekleştirilen çalışmalara değinerek, ülke genelinde 179 milyar lira yatırım yapıldığını ve 7 milyar tohum ve fidanın toprakla buluşturulduğunu ifade etti. Yumaklı, ülkenin orman varlığı bakımından Avrupa’da birinci, dünyada ise dördüncü sırada yer aldığını belirtti.

İklim Değişikliğiyle Mücadelede Alınan Önlemler

Bakan Yumaklı, iklim değişikliğiyle mücadelede bireysel, kurumsal ve ulusal düzeyde hazırlıklı olunması gerektiğini vurgulayarak, orman yangınlarıyla mücadelede toplumsal desteğin önemine dikkat çekti. Yumaklı, 105 helikopter, 26 uçak, 14 İnsansız hava aracı (İHA), 5 bin kara aracı, 25 bin personel ve yaklaşık 120 bin gönüllüyle orman yangınlarına karşı hazır olduklarını söyledi.

İklim Değişikliğiyle Mücadelede Yeni Projeler

Bakan Yumaklı, Dünya Bankası ile yürütülen İklime Dirençli Ormancılık Projesi’nin (İDOP) başlangıcını yapacaklarını açıkladı. Projenin, yangınlara karşı dirençli ormanlar oluşturmayı hedeflediğini belirten Yumaklı, projenin Türkiye’nin iklim değişikliğiyle mücadelesine önemli katkılar sağlayacağını ifade etti.

Dünya Bankası’yla İşbirliği ve Gelecek Hedefler

Bakan Yumaklı, Dünya Bankası ile yürütülen projelerin toplam değerinin 1,5 milyar dolar olduğunu belirterek, iklim değişikliği ile mücadelede ortak hedeflere sahip olduklarını söyledi. Projenin Türkiye’nin karbon emisyonu hedeflerine ulaşmasında önemli bir rol oynayacağını belirten Yumaklı, Türkiye’nin sıfır karbon emisyonu hedefine ulaşmasına katkı sağlayacaklarını ifade etti.

İlgili Yazılar