Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Tarım ve Orman Bakanı: Silvan Barajı ve HES Projesi Tarıma ve Ekonomiye Büyük Katkı Sağlayacak

Tarım ve Orman Bakanı: Silvan Barajı ve HES Projesi Tarıma ve Ekonomiye Büyük Katkı Sağlayacak

haber haber -
24 0

Bakan Yumaklı’nın Açıklamaları

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Silvan Barajı ve HES Projesi’nin ekonomiye yıllık 20 milyar liralık katkı sağlayacağını belirtti. Projede yer alan Silvan Barajı’nın Türkiye’nin ve Avrupa’nın en yüksek ön yüzü beton kaplı kaya dolgu barajı olduğunu vurguladı.

Silvan Barajı’nın Özellikleri

Bakan Yumaklı, Silvan Barajı’nın 175,5 metre yüksekliğindeki 8,7 milyon metreküp dolgu hacmine sahip olduğunu ve 7,3 milyar metreküp rezervuar hacmi ile GAP’ın ikinci en büyük sulama barajı olacağını açıkladı. Barajın tamamlanmasıyla 2 milyon 350 bin dekar tarım arazisi sulanacak ve 235 bin kişiye iş imkanı sağlanacak.

HES ve Enerji Üretimi

Proje kapsamında hidroelektrik enerji üretiminin gerçekleştirileceğini belirten Bakan Yumaklı, Silvan Barajı ve HES’in yılda 681 milyon kilovatsaat elektrik üreterek ülke ekonomisine 1,5 milyar lira katkı sağlayacağını ifade etti. Elektromekanik işlerin yapımıyla ilgili sözleşme imzalandığını belirten Bakan, projenin Ağustos 2026’da tamamlanmasının hedeflendiğini dile getirdi.

Bakan Yumaklı şu ifadelerle sonlandırdı: “Ülkemizi bu tür yüz akı projeler ile geleceğe taşımaya ve tarımsal üretimde dünyada söz sahibi yapmaya devam edeceğiz.”

İlgili Yazılar