Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Ticaret Bakanı Ömer Bolat: Nisan Ayı Dış Ticaret Verileri Açıklandı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat: Nisan Ayı Dış Ticaret Verileri Açıklandı

haber haber -
25 0

Bakan Bolat’tan Açıklama: İhracat %0,1 Arttı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye İstatistik Kurumu ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle açıklanan nisan ayı dış ticaret verilerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Bolat, negatif takvim etkisine rağmen ihracatın %0,1 artarak 19,3 milyar dolara ulaştığını belirtti. Geçen yılın aynı ayına göre ise denizli haber bu rakam yüzde 2,7 artarak 82,8 milyar dolara yükseldi.

İthalatta %4 Artış, İhracatta Yükseliş Devam Ediyor

Bakan Bolat, nisanda ithalatın %4 artarak 29,1 milyar dolara çıktığını ifade etti. Ancak yılın ilk 4 ayında ithalatın yüzde 9 azalarak 113,1 milyar dolara gerilediğini söyledi. Nisan ayında yıllıklandırılmış ihracatın yüzde 2,5 ege haber artarak 257,6 milyar dolara ulaştığını dile getiren Bolat, ithalatın ise yüzde 5,7 azalarak 350,6 milyar dolara gerilediğini vurguladı.

Dış Ticaret Dengesi ve Açığı

Bakan Bolat, dış ticaret açığındaki gelişmelere de değinerek, “Yılın ilk 4 ayında dış ticaret açığının yüzde 30,5 azalarak 30,2 milyar dolara düştüğünü belirtti. hava durumu Nisan 2023’te yıllıklandırılmış bazda 120,4 milyar dolar olan dış ticaret açığının nisan itibarıyla 27,3 milyar dolar azalarak 93 milyar dolara gerilediğini” söyledi.

Gelecek İçin İyimserlik

Bakan Bolat, dış ticaretteki olumlu tablonun devam edeceğine inandığını belirterek, “Bu yıl ihracattaki artış ve ithalattaki azalış eğilimlerinin devam edeceği ve dış ticaret dengesinde toparlanmanın süreceği öngörülmektedir. Türkiye’nin küresel üretim ve ticaretteki payını artırmak için kararlılıkla devam ediyoruz” dedi.

İlgili Yazılar