Tiroit nasıl geçiyor?

İyi huylu tiroit hastalıkları ve kötü huylu tiroit hastalıkları, tiroit hastalıkları nelerdir sorusunun alt dalları olarak ortaya çıkmaktadır. Tiroidin büyümesi durumu genelde ‘guatr’ hastalığı olarak bilinir. Tiroit içerisinde veya dışında tomurcuklanma şeklinde gözlenir. Tiroit fazla hormon ürettiği zaman fazla çalışan bir tiroit söz konusu oluyor, bu durum da zehirli guatr ve hipertiroidi olarak nitelendirilir.

Kötü huylu tiroit hastalıkları arasında tiroit kanseri başlı başına temel durumdur. Tiroidin yapısında bulunan hücrelerde sıkıntı oluşur. Papiller ve folliküler tiroit kanserleri en çok görülen tiroit kanseri hastalıklarıdır.

TİROİT AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Tiroit hastalıklarına neden olan durumların ortadan kalkması için tiroit ameliyatları yapılır. Genelde “tirodektomi” ismiyle bilinen tiroidin çıkarılması şeklinde tanımlanır.

Bu ameliyat problemin cinsine ve tiroidin durumuna göre sağ veya sol tiroit veya iki taraflı yapılabilir. Tek taraflı ameliyatta, o kısımdaki tüm tiroit dokusu, tiroit bezinin genelini ilgilendiren bir ameliyatta ise iki taraftaki tüm tiroit dokusu çıkarılmaktadır. Bazen tiroit kanseri için yapılan ameliyata boyundaki lenf bezleri de çıkarılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı