Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Trump’ın “Sus Payı” Davasında Suçlu Bulunması ve Sonuçları

Trump’ın “Sus Payı” Davasında Suçlu Bulunması ve Sonuçları

haber haber -
27 0

Trump’a “Sus Payı” Davasında Jüri Kararını Verdi

Eski ABD Başkanı Donald Trump, 6 haftadır devam eden “sus payı” davasında hakkındaki 34 ayrı suçlamadan tamamından suçlu bulundu. Mahkemenin 7’si erkek 12 kişilik jüri heyeti, Trump’ın suçlu olduğuna karar verdi.

Trump’ın Açıklamaları

Trump, jürinin kararından sonra medyaya yaptığı açıklamada, “Ben çok masum bir adamım. Ülkemizi ve anayasamızı savunuyorum” ifadelerini kullandı. Davanın siyasi rakipleri tarafından gündeme getirildiğini iddia eden Trump, “Başımız büyük belada olan bir ülkemiz var, bu hileli bir karar” şeklinde konuştu.

Mahkumiyet Kararının Etkileri

Davaya bakan Hakim Juan Merchan, Trump’a verilecek ceza için 11 Temmuz 2024 tarihini belirledi. Trump’ın yaşının (77) ve daha önce hiç mahkumiyet almamış olmasının dikkate alındığı belirtilerek, hafif bir hapis cezası veya para cezası alabileceği ifade edildi.

Trump’ın Başkanlık Durumu

Trump’ın hapse girmesi durumunda bile seçimlere girebileceği ve başkan olabileceği belirtiliyor. Yargılanan bir kişinin başkan adayı olabilmesi için Anayasa’nın belirlediği kriterlere uyması yeterli görülüyor.

Seçimler Üzerindeki Etkileri

Trump’ın suçlu bulunması ve olası hapis cezası, seçmenler arasında farklı tepkilere neden olabilir. Anketler, Cumhuriyetçi seçmenler arasında bölünmüş bir görüntü sergiliyor. Ancak hukuki olarak seçimlere girmesine engel oluşturmayacağı düşünülüyor.

İlgili Yazılar