Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Tüketici ve Reel Sektör Güven Endeksleri Nisanda Arttı

Tüketici ve Reel Sektör Güven Endeksleri Nisanda Arttı

haber haber -
20 0

Reel Kesim Güven Endeksi 106,1’e Yükseldi

Merkez Bankası’nın verilerine göre, reel kesim güven endeksi nisanda bir önceki aya göre 1,7 puan artarak 106,1’e çıktı. Aynı dönemde mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi de 1 puan yükselerek 105,1 oldu. Endeks, ocak, şubat ve mart aylarında da artış eğilimini sürdürmüştü.

Finansal Hizmetler Güven Endeksi 157,4’e Yükseldi

Finansal hizmetler güven endeksi de nisanda bir önceki aya göre 3,8 puan artışla 157,4 seviyesine çıktı. Martta da bir önceki aya göre 2,4 puan artışla 153,6 seviyesine yükselen endeks, şubatta da artış göstermişti.

Ekonomide Yumuşak İniş Bekleniyor

OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, güven endekslerindeki artışın ekonomide olumlu gelişmelere işaret ettiğini belirterek, “Verilere baktığımızda önemli sayılabilecek bir yükseliş söz konusu. Dolayısıyla ekonomi seçim rehavetinden çıkmaya başladı” dedi. Yülek, Türk ekonomisinin en önemli problemi olarak görülen enflasyonun gelecek dönemde aşağı yönlü hareket etmesinin beklendiğine dikkat çekti. Ayrıca, açıklanan makro ekonomik verilerin umut verici olduğunu vurgulayarak, bütçenin ekonomik açıdan önemine işaret etti.

Yumşak İniş Bekleniyor

Yülek, “Bütçede çok fazla açık olması ileride enflasyona sebebiyet verebiliyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıkladığı kamuda tasarruf paketi büyük önem taşıyor. Türk ekonomi yönetimi, ‘Depreme rağmen gerekli politikaları uygulayarak bütçe açığını daha da azaltacağım.’ diyerek ekonomik gelişmelere ışık tutuyor. Bütün bu gelişmeleri birleştirdiğimizde ikinci yarıda ekonomide yumuşak iniş bekliyoruz.”

İlgili Yazılar