Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye Balıkçılık Sektöründe Küresel Bir Oyuncu Haline Geliyor

Türkiye Balıkçılık Sektöründe Küresel Bir Oyuncu Haline Geliyor

haber haber -
11 0

Türkiye’de Rekor Balık Üretimi

Türkiye’de geçen yıl balıkçılık sektöründe rekor bir üretim gerçekleşti. Üretim ve avcılık faaliyetleri sonucunda ülke genelinde 1 milyon tona yakın balık elde edildi. Levrek ve çipura yetiştiriciliğinde dünya birincisi olan Türkiye, alabalık yetiştiriciliğinde ise ikinci sırada yer alıyor.

Uluslararası İşbirlikleri

Türk balıkçıların yurt dışında da faaliyet gösterebilmesi için yapılan çalışmalar kapsamında 15 ülke ile balıkçılık alanında işbirliği anlaşmaları imzalandı. KKTC, Fas, Ukrayna, Kongo Cumhuriyeti, Moritanya, Azerbaycan, Yemen, Fildişi Sahili, Gambiya, Gine Cumhuriyeti, Somali, Zambiya, Özbekistan, Venezuela ve Cezayir gibi ülkelerle işbirliği anlaşmaları Türkiye’nin uluslararası balıkçılık ağını genişletiyor.

İhracat Rakamları

Geçen yıl Türkiye’nin su ürünleri ihracatı 1,6 milyar doları aşarak rekor kırdı. Su ürünleri ihracatındaki artış trendi devam ederken son 5 yılda toplamda 6 milyar 418 milyon 335 bin dolarlık bir satış gerçekleştirildi. 2023 yılında en fazla ihracat Rusya’ya yapılırken, İtalya ve Birleşik Krallık da Türkiye’nin su ürünleri ihracatında önemli pazarlar arasında yer aldı.

Gelecek Döneme Yönelik Düzenlemeler

Balıkçılık sektörünün daha iyi şartlara kavuşması için 2024-2028 döneminde ticari amaçlı su ürünleri avcılığı için yeni düzenlemeler hazırlanıyor. Bu düzenlemelerle birlikte Türkiye’nin balıkçılık sektöründeki uluslararası rekabet gücü daha da artacak.

İlgili Yazılar