Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye Ekonomisi Uluslararası Derecelendirme Kuruluşlarının Radarında

Türkiye Ekonomisi Uluslararası Derecelendirme Kuruluşlarının Radarında

haber haber -
10 0

Ekonomideki İyileşme Türkiye’yi Olumlu Yönde Etkiliyor

Ekonomi yönetiminin uyguladığı politikaların meyvelerini vermeye başlamasıyla birlikte uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’nin kredi notunu yükseltmesi ve TL varlıklara olan ilginin artması dikkat çekiyor.

Kredi Derecelendirme Kurumlarından Gelen Olumlu Sinyaller

Standard & Poor’s (S&P), Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+”ya yükseltirken, Fitch Ratings ve Moody’s de kredi notunu yükseltti ve not görünümünü “pozitif”e çevirdi. Analistler, enflasyonun düşmesi ve cari açıkta azalma sağlanması durumunda not artışlarının devam edebileceğini öngörüyor.

Borsa İstanbul’da Rekor Yükseliş Devam Ediyor

BIST 100 endeksi yılbaşından bu yana yaklaşık yüzde 38 değer kazanarak dünya genelinde en iyi performansı sergiliyor. Dolar bazında da yatırımcısına önemli getiri sunan endeks, son 5 yılın zirvesinde seyrediyor. Yurt dışındaki yatırımcıların DİBS stokunda artış yaşanması da ekonomiye olan güveni yansıtıyor.

Ödemeler Dengesindeki İyileşme ve Turizm Gelirlerinde Artış

Ekonomideki iyileşme, Nisan ayında TÜFE ve Yİ-ÜFE’nin artmasına rağmen dezenflasyon hedefine ulaşma yolunda kararlı adımların atıldığını gösteriyor. Ülkenin dış ticaretinde ve turizm gelirlerinde yaşanan artışlar, cari açıktaki iyileşmeyi destekliyor.

İlgili Yazılar