Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye Elektrik Dağıtım Şirketleri: Elektrik Fiyatları Yükselmeli

Türkiye Elektrik Dağıtım Şirketleri: Elektrik Fiyatları Yükselmeli

haber haber -
31 0

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği’nden Fiyat Uyarısı

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (Elder) Başkanı Barış Eldeniz, Türkiye’deki elektrik tüketiminin büyük bir kısmının sübvansiyonlu tarifeden sağlandığını belirterek, elektrik fiyatlarının piyasadaki maliyetleri yansıtacak şekilde artması gerektiğini vurguladı.

Sübvansiyonlu Elektrik Tüketimi ve Maliyetler

Elder’in açıklamasına göre, Türkiye’de haneler ve küçük işletmelerin kullandığı elektriğin yaklaşık yarısı sübvansiyonlu tarifeden satılıyor. Geçtiğimiz yıl devletin sübvansiyon harcaması 120 milyar lirayı aştı.

Fiyat Politikaları ve Sübvansiyon İhtiyacı

Elder Başkanı Barış Eldeniz, elektrik tüketiminde sübvansiyon yerine piyasadaki fiyatların yansıtılması gerektiğini savunarak, fiyatların sabit kalmasının sübvansiyon ihtiyacını artırdığını belirtti. Türkiye’de faturalanan elektrik tüketiminin 260 milyar kw/s olduğu bilgisi paylaşıldı.

Değişmeyen Fiyatlar ve Sürdürülebilir Enerji Piyasası

Elektrik fiyatlarının 26 aydır değişmediğini ifade eden Eldeniz, bu durumun sürdürülebilir olmayan bir fiyat politikasını temsil ettiğini dile getirdi. Elder’in verilerine göre, 2022 yılında devletin elektrik sübvansiyonu için 5,7 milyar dolarlık bir ihtiyacı olabileceği öngörülüyor.

Tarife ve Spot Fiyatlar

Eldeniz’in çağrısı doğrultusunda elektrikte konut tarifelerinde büyük bir zam olasılığı konuşuluyor. EPİAŞ verilerine göre mayıs ayı için ortalama piyasa fiyatı 2.333 TL iken EPDK tarifesi ise günlük tüketim miktarına göre farklılık gösteriyor.

İlgili Yazılar