Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye ile Mısır Arasındaki İlişkiler Ticarete Yansıdı

Türkiye ile Mısır Arasındaki İlişkiler Ticarete Yansıdı

haber haber -
18 0

Türkiye’nin Mısır’a İhracatı Arttı

Türkiye’nin Afrika ülkelerine olan ihracatında Mısır, yılın ilk çeyreğinde 872 milyon dolarla zirvede yer aldı. Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, mart ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla Türkiye’nin Mısır’a ihracatında %52,2’lik artış görüldü. Yılın ilk çeyreğinde Türkiye’den Mısır’a 872 milyon dolarlık ihracat gerçekleşirken, geçen yılın aynı dönemine göre ihracatta %28’lik artış kaydedildi.

İlişkilerin Normalleşmesi Ticaret Hacmini Artırıyor

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Türkiye-Mısır İş Konseyi Başkanı Mustafa Denizer, Türkiye ve Mısır’ın Afrika’nın en büyük ticaret hacmine sahip olduğunu belirterek, iki ülke arasındaki ticaretin sanayi ürünlerinden oluştuğunu ve Serbest Ticaret Anlaşması’nın ticareti artırdığını vurguladı. Denizer, Mısır ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin 10 milyar dolar civarında olduğunu ve bu rakamın artarak 15 milyar dolara hatta 20 milyar dolara çıkmasının beklendiğini söyledi.

Türk Yatırımları Mısır’da Artıyor

Mustafa Denizer, Türk yatırımlarının Mısır’da artarak devam ettiğini ve şu an itibarıyla 3 milyar dolara yakın Türk yatırımının bulunduğunu belirtti. Denizer, Türk mallarının Mısır’da kalite ve imaj açısından önde olduğunu ve Mısır’ın ithalat kısıtlamalarına rağmen Türk ürünlerinin tercih edildiğini ifade etti.

Geçmişten Bugüne Türkiye-Mısır İlişkileri

Geçmişte siyasi gerginlikler yaşansa da Türkiye ve Mısır arasındaki ilişkilerin normalleşmesi ticarete olumlu yansımıştır. Türkiye ve Mısır arasındaki iş birliği, bölgesel konularda ortak hareket etmelerini ve ticaretin artmasını sağlamıştır.

İlgili Yazılar