Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’nın 2024 Yılı İlk Üç Ayına Ait Finansal Sonuçları Açıklandı

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’nın 2024 Yılı İlk Üç Ayına Ait Finansal Sonuçları Açıklandı

haber haber -
21 0

Banka, Aktiflerini Yüzde 38 Artırarak 141,6 Milyar Liraya Yükseltti

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, 2024 yılının ilk üç ayına ait finansal sonuçlarını Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) açıkladı. Banka, bu dönemde aktiflerini bir önceki yıla göre yüzde 38 artırarak 141,6 milyar liraya yükseltti. Net karı ise yüzde 56 artarak 1 milyar 34 milyon liraya çıktı.

Kredi Tutarı Yüzde 30,7 Artarak 87 Milyar Liraya Ulaştı

Bankanın kredi tutarı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 30,7 artışla 87 milyar liraya ulaştı. Mart ayı sonunda ortalama öz kaynak karlılığı ise yüzde 44,5 olarak gerçekleşti. Brüt takipteki kredilerin toplam kredilere oranı ise yüzde 0,99 düzeyinde seyretti.

Banka, Çevreci Projelere Destek İçin Dünya Bankası ve Diğer Kurumlarla İş Birliği Yapıyor

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Öztop, bankanın karbon emisyonu azaltımı projelerini desteklemek amacıyla Dünya Bankası, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı garantisi altında kredi anlaşmaları imzaladığını açıkladı. Banka, ayrıca gıda güvenliği ve tarımsal sanayi alanında kullanılmak üzere 100 milyon dolar finansman sağladığını belirtti.

Yenilikçi Çözümler ve Yatırım Bankacılığı Faaliyetleri

Banka, birleşme ve satın alma danışmanlığı faaliyetleri kapsamında farklı sektörlerde faaliyet gösteren kurumlara katma değer sağlama hedefiyle çalışmalarına devam ediyor. Öztop, bankanın 2024 yılında gerçekleştirdiği başarılı işlemler hakkında detaylı bilgi verdi. Banka, ayrıca tarım ekosistemini teknolojiyle buluşturan dijital tarım platformu Tarfin Tarım’a destek vererek önemli adımlar atmıştır.

Girişim Ekosistemine Destek

Öztop, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankasının kurucusu olduğu Türkiye Kalkınma Fonu aracılığıyla girişim ekosistemini desteklemeyi ve büyütmeyi hedeflediklerini belirtti. Banka, siber güvenlik ve insan kaynakları teknolojileri alanında faaliyet gösteren şirketlere yatırımlar yaparak girişimcilik ekosistemine katkı sağlıyor.

İlgili Yazılar