Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye, Su Ürünleri Yetiştiriciliğinde Başarısını Artırıyor

Türkiye, Su Ürünleri Yetiştiriciliğinde Başarısını Artırıyor

haber haber -
14 0

Bakan Atalay: Türkiye Artık Dünyada Somon Üretiminde Söz Sahibi

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Mustafa Altuğ Atalay, Türkiye’nin su ürünleri yetiştiriciliğinde önemli başarılar elde ettiğini belirtti. Atalay, Türkiye’nin somon üretiminde diğer ülkelerin gerisinde olduğu dönemlerin yaşandığını ancak Bakanlık politikalarıyla Karadeniz’de somon üretiminin artırıldığını vurguladı.

Doğru Politikalarla Türk Somonu Dünyada İlgi Odağı Haline Geliyor

Atalay, Türkiye’nin artık somon üretiminde de dünyada söz sahibi bir ülke konumuna geldiğini ifade etti. Karadeniz’de Türk somonu üretiminin 66 bin tona ulaştığını belirten Atalay, bu somonun kalitesinin ithal edilen balıklardan üstün olduğunu ve yarı fiyatına satıldığını dile getirdi.

Balık Üretiminde Planlama ve Denge Ön Planda

Atalay, Bakanlık olarak balık üretiminde arz talep dengesini gözeterek planlama yaptıklarını ve optimum fiyatla piyasaya sunduklarını söyledi. Türk somonu üretiminde de fazla üretim yerine var olan üretimi yaymayı, iç tüketimi ve ihracatı hedeflediklerini belirten Atalay, Sinop’un balık yetiştiriciliği için en uygun bölgelerden biri olduğunu vurguladı.

Sinop, Türk Somonu Üretiminin Merkezi Haline Geliyor

Sinop’un coğrafi yapısının diğer yerlerden farklı olduğunu belirten Atalay, Karadeniz’de en iyi balık yetiştirme bölgelerinden biri olarak Sinop’u gördüklerini aktardı. Sinop’un çevreci ve verimli yapısını değerlendirerek Türk somonu bölgeleri oluşturduklarını kaydeden Atalay, son derece değerli Türk somonunu çevre sorunu yaşamadan ürettiklerini ve dünya pazarına sunduklarını ifade etti.

İlgili Yazılar