Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi’ndeki Suriye Konusundaki Çağrısı

Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi’ndeki Suriye Konusundaki Çağrısı

haber haber -
23 0

Türkiye’nin DM Daimi Temsilcisi Yıldız’dan Suriye Açıklaması

Türkiye’nin Daimi Temsilcisi Ahmet Yıldız, BM Güvenlik Konseyi’nde Suriye’deki siyasi ve insani durumu ele aldıkları oturumda önemli açıklamalarda bulundu.

Suriye’de Kalıcı Siyasi Çözüm Umutlarının Belirsizliği

Yıldız, “Suriye ihtilafı 14’üncü yılına girmesine rağmen kalıcı bir siyasi çözüm umudu halen belirsizliğini koruyor. Krizin ekonomik, güvenlik ve insani boyutları kötüleşirken, diğer büyük çaplı krizlerin artması Suriye’ye olan ilgimizi azaltmamalı.” ifadelerine yer verdi.

Suriye Konusunda Yeniden Enerjik Bir Odaklanma İhtiyacı

Yıldız, ülkedeki mevcut durumun sürdürülebilir olmadığını vurgulayarak, “Suriye konusunda yeniden enerjik bir odaklanmaya ihtiyaç var” dedi. Türk Büyükelçi, 2254 sayılı Güvenlik Konseyi kararı temelinde Suriye halkının meşru taleplerini dikkate alan siyasi sürecin canlandırılmasının önemine değindi.

İnsani Yardımların Sürekli ve Öngörülebilir Şekilde Ulaştırılması

Yıldız, Suriye’de hayat kurtaran yardımların “engelsiz sürekli ve öngörülebilir şekilde” ulaştırılmasının yanı sıra, “yeterli ve sürdürülebilir insani finansmanın” önemine değindi. Suriye ihtilafına etkili bir çözüm bulmak için “ihtiyaç duyulan bütünsel yaklaşımın kritik bir parçası” olduğunu belirtti.

Terör Örgütlerinin Bölgedeki Olumsuz Etkileri

Türk Büyükelçi, terör örgütlerinin bölgedeki olumsuz etkilerine de temas ederek, terör örgütü PKK/YPG/sözde “SDG” kontrolündeki Derbasiye trafosundan gelen elektrik kesintisinin Suriye’deki Allouk su istasyonunun çalışmasını engellediğini belirtti. Ayrıca terör örgütünün bölgedeki ihlalleri ve saldırıları hakkında da bilgi verdi.

Yıldız, “Türkiye, Suriye’de kalıcı bir çözüme ulaşmaya yönelik uluslararası çabaları desteklemeye devam edecektir.” şeklinde açıklamalarını tamamladı.

İlgili Yazılar