Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye’nin Yüzer Güneş Enerjisi Santralleri Potansiyeli

Türkiye’nin Yüzer Güneş Enerjisi Santralleri Potansiyeli

haber haber -
12 0

Maden Kanunu Değişikliği ile Yüzer GES Yatırımları Artacak

11 Mayıs’ta yürürlüğe giren Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, denizler, baraj gölleri, suni göller ve tabii göllerin enerji üretim alanı ilan edilmesine olanak sağlıyor.

Yüzer GES’lerin Avantajları ve Verimliliği

Yüzer güneş enerjisi santralleri (GES), panel verimliliğini artırarak karasal GES’lere göre %10 daha verimli çalışıyor. Türkiye’de kurulabilecek yüzer GES’lerle yıllık 79 milyar 500 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi üretimi öngörülüyor.

Çevre Dostu Yüzer GES Yatırımları

Yüzer GES’ler sayesinde yıllık 540 milyon metreküp su tasarrufu sağlanacak ve 51 milyon tondan fazla karbondioksit salınımı azaltılacak. Türkiye’nin göl ve göletler de dahil edildiğinde potansiyelinin yüksek olduğu belirtiliyor.

Yüzer GES’lerin Enerji Sektörüne Katkısı

Güneydoğu Enerji Araştırmaları Derneği (GEADER) Başkanı Ömer Çelebi, Türkiye’nin yaklaşık 80 gigavatlık yüzer GES potansiyeline sahip olduğunu belirterek, bu tesislerin enerji verimliliğine ve milli enerji politikalarına katkı sağlayacağını ifade etti.

Geleceğin Enerji Yatırımları

Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği (GÜNEŞDER) Başkanı Serdar Ekiz, belediyelerin yüzer GES yatırımlarından faydalanabileceğini vurgulayarak, güneş enerjisi üretiminin artmasıyla enerji sektöründe yeni bir dönemin başlayacağını belirtti.

İlgili Yazılar