Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Ulaştırma Bakanı: Otoyol ve Köprü Geçiş Ücretlerinde Zamlara İhtiyaç Vardı

Ulaştırma Bakanı: Otoyol ve Köprü Geçiş Ücretlerinde Zamlara İhtiyaç Vardı

haber haber -
8 0

Uraloğlu: “Geçiş Ücretleri Çok Düşük Kalmıştı”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, otoyol ve köprü geçiş ücretlerinde yapılan zamlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Uraloğlu, AKP TBMM Grup Toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlarken, “Oluşan şartlara göre geçiş ücretlerimizi güncelleme ihtiyacı hissettik. Gerçekten çok düşük kalmıştı” ifadelerini kullandı.

Verimlilik ve Tasarruf Süreci

Bakan Uraloğlu, kamuda verimlilik ve tasarruf sürecinde olduklarını belirterek, bakım işletme giderlerini karşılama noktasında bir düzenleme yapma gerekliliğini vurguladı. Ayrıca, Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi’ne ilişkin de değerlendirmelerde bulundu ve tasarrufun herkesin dikkatli olmasını gerektiren bir süreç olduğunu dile getirdi.

Ne Kadar Zam Geldi?

Bugün itibariyle Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) kamuya ait otoyol ve köprülere %76, Yap-İşlet-Devret yöntemiyle yapılan otoyol ve köprülere ise %50 oranında zam yapıldı. Örneğin, 15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden otomobiller için geçiş ücreti 15 liradan 24 liraya yükseltildi. Osmangazi Köprüsü’nde en ucuz geçiş 290 liradan 399 liraya çıktı. 1915 Çanakkale Köprüsü’nde geçiş ücreti 295 liradan 419 liraya, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde ise 35 liradan 49 liraya çıktı. En ucuz geçiş ücretlerindeki artış oranı 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde %60, Osmangazi Köprüsü’nde %37.93, 1915 Çanakkale Köprüsü’nde %42.37, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde ise %40 oldu.

İlgili Yazılar