Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

 1. Anasayfa
 2. »
 3. İdeal Yaşam
 4. »
 5. Üroloji Nedir?

Üroloji Nedir?

haber haber -
42 0

Üroloji Nedir?

Üroloji, vücuttaki idrar sistemini ve üreme sistemini inceleyen bir tıbbi bilim dalıdır. Bu bilim dalı, böbrekler, idrar yolu, mesane ve üreme organları gibi vücut sistemlerinin fonksiyonlarını, hastalıklarını ve bunları tedavi etmeyi amaçlar. Üroloji uzmanları, böbreklerin çalışmasını ve idrar sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlamaya yönelik müdahaleler yapar ve üreme sistemi ile ilgili sorunları çözer.

Üroloji Alanında Tanı Yöntemleri

 • İdrar analizi: Bu test, idrardaki belirli maddelerin düzeylerini ölçmek için kullanılır ve böbreklerin çalışmasını, mesane boşalımını ve diğer idrar yollarının sağlığını değerlendirmek için yararlıdır.
 • Ultrasonografi: Bu yöntem, ses dalgalarının vücut dokuları üzerinde yansımasını kullanarak vücut içindeki yapıları görüntülemeyi amaçlar. Ultrasonografi, böbreklerin, mesane ve idrar yollarının yapısını ve çalışmasını değerlendirmek için kullanılır.
 • CT (bilgisayarlı tomografi) taraması: Bu yöntem, vücut içindeki yapıları x-ışınları kullanarak çok sayıda kesit oluşturarak görüntüler. CT taraması, böbreklerin, mesane ve idrar yollarının yapısını ve çalışmasını değerlendirmek için kullanılır.
 • MRI (manyetik rezonans görüntüleme): Bu yöntem, manyetik alanlar ve radyo dalgalarını kullanarak vücut içindeki yapıları görüntüler. MRI, böbreklerin, mesane ve idrar yollarının yapısını ve çalışmasını değerlendirmek için kullanılır.
 • Radyografi: Bu yöntem, x-ışınlarını kullanarak vücut içindeki yapıları görüntüler. Radyografi, böbreklerin, mesane ve idrar yollarının yapısını ve çalışmasını değerlendirmek için kullanılır.
 • İdrar sondası: Bu yöntem, idrar yollarının içine yerleştirilen bir sonda yardımıyla mesane ve idrar yollarının yapısını ve çalışmasını değerlendirir.

Üroloji Erkeklerde Neye Bakar?

Üroloji, erkeklerde üreme sistemi ve idrar yoluyla ilgili sağlık sorunlarının tanı ve tedavisine odaklanan bir branştır.

Ürologlar, erkeklerdeki üreme organlarının yapısı ve işlevleri hakkında bilgi sahibidirler ve bu organlarla ilgili sağlık sorunlarının yanı sıra idrar yolu ve böbreklerle ilgili sorunları da gözlemleyip tedavi edebilirler. Bu organların yapısı ve işlevleri üzerine yapılan muayeneler, testler ve diğer tıbbi incelemeler, üroloji uzmanı tarafından yapılır.

Ayrıca inceleyin: https://onlineuroloji.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir