Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Venezuela Devlet Başkanı Maduro, Türkiye Büyükelçisini Programına Davet Etti

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, Türkiye Büyükelçisini Programına Davet Etti

haber haber -
22 0

Maduro’nun Karakas Büyükelçisi Karamanoğlu’nu Daveti

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, haftalık canlı yayınlanan “Maduro ile daha fazla” programına Türkiye’nin Karakas Büyükelçisi Aydan Karamanoğlu’nu davet etti.

Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesi İçin Belge İmzalandı

Maduro, Türkiye Cumhuriyeti ile ekonomik ilişkileri geliştirmek amacıyla ‘Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması’ belgesini imzaladı. Cumhurbaşkanı Maduro, belgeyi imzalarken, “Venezuela’daki dostumuz Türkiye Büyükelçisinden Venezuela’daki yatırım, ticaret ve ekonomik entegrasyona ilişkin görüşlerini bizimle paylaşmasını rica ediyorum” dedi.

Büyükelçi Karamanoğlu’nun Mutluluğu

Büyükelçi Karamanoğlu, belgenin imzalanmasından büyük mutluluk duyduklarını belirterek, “Her alanda Venezuela’nın yanındayız. Kardeş ülkelerimiz arasındaki ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi açısından bu anlaşma çok önemli olacak” şeklinde konuştu.

Geleceğe İlişkin İşbirlikleri

Karamanoğlu, Türkiye ve Venezuela arasında gerçekleştirilecek etkinliklere dikkat çekerek, “Önümüzdeki hafta 21-22 Mayıs tarihleri arasında işbirliği Komisyonu Toplantısı düzenleyeceğiz ve 26-28 Eylül tarihleri arasında Karakas’ta 2. Türk Ürünleri Fuarı gerçekleştireceğiz. Venezuela’nın geleceğine güveniyoruz, Venezuela’nın yanındayız” ifadelerini kullandı.

Anlaşmanın Tarihi Geçmişi

Türkiye ile Venezuela arasında imzalanan Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması, İstanbul’u ziyaret eden Venezuela Dışişleri Bakanı Yvan Gil’in Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’la yaptığı ikili görüşmenin sonrasında hayata geçirilmişti. Anlaşmanın yürürlüğe girmesi için iç hukuk onay sürecinin tamamlanması ve nota teatisinin yapılması bekleniyor.

İlgili Yazılar