YATILI BAKICILAR

Günümüzde aile bireylerinin hemen hepsinin çalışma ve eğitim hayatında olmaları özellikle evde olan bebek, hasta, yaşlı gibi diğer aile bireylerinin bakımının yapılmasını da önemli hale getirmektedir. Bu nedenle pek çok aile artık bakıcı aramaktadır. Güvenilir ve evde olan diğer aile bireyine bakacağından emin olunan bakıcılar ailelerin her zaman tercihi olmaktadır.

Yatılı bakıcı ne kadar uyumlu olursa, o derece aileden biri olur. Aynı zamanda çalıştığı ailenin hayatına adapte olur. Elbette aile ilk önce mahremiyetin göz önünde olmasını istemediğinden, yatılı bakıcı fikrine tereddütle bakabilir. Eğer referansı sağlam, güvenilir ve insan iletişimi saygı ve sevgi çerçevesinde olanlar, yatılı olarak güvenle hizmet verebilmektedir. Yatılı bakıcı seçimi yapılırken aile, beklentilerini mutlaka bakıcıya iletmelidir. Buna göre aile yaşantısına en uygun olan ve verilen sorumluluğu eksiksiz yerine getirebilecek olan bakıcılar tercih edilmelidir. Yatılı bakıcıların en önemli özelliklerinden biri sadece haftanın belirlenmiş gününde izne çıkması olduğu için, a’dan, z’ye her özelliği mutlaka dikkate alınmalıdır. Aile kurallarına uyduğu sürece profesyonel çalışma hayatında her zaman aktif olabilmektedir. Aile bireylerine, sorumluluk aldığı kişilere karşı saygı ve sevgi çerçevesinde olan profesyonel bir personel olmalıdır. Üslubu gereken resmiyette olduğu sürece, sürece aile bireyleri ile bakıcı arasında bu konuda sorun yaşanmaz.

Aileler bütün günü dışarıda geçirdikleri için, akşam eve geldiklerinde bakıcının yapması gerekenleri mutlaka yapmış olması son derece önemlidir. Ancak anlaşma haricinde, verilen sorumluluklar dışında da beklentiler varsa, buna da itiraz hakkı bulunmaktadır. Sadece hastaya, yaşlıya, bebeğe bakma konusunda anlaşma sağlandıysa, bir yatılı bakıcı yemek, temizlik, bahçe işleri gibi diğer işlerle uğraşmak zorunda değildir. Bu konuda iki tarafın da dürüst ve net olması oluşabilecek anlaşmazlıkların önüne geçmektedir. Bazı ailelerin sigara, alkol tüketimi gibi zararlı alışkanlıklara karşı kesin net kuralları olduğu için, bakıcı seçiminde bu konu mutlaka konuşulmalıdır. Gereken disiplin mutlaka olmalıdır. Saat ve zaman konusunda titiz yatılı bakıcılarla çalışmak özellikle saatinde ilaç alması, yemek yemesi, uyuması gereken bakımı üstlenilmiş kişiler için göz ardı edilmemesi gereken bir konudur. İster yerli istenirse yabancı olsun bu konuda tecrübeli, eğitimi varsa bir adım öne çıkacaktır, yatılı bakıcılar ülkemizde de faal çalışmaktadır.

Etiketler

newstanitim