Zencefil Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Zencefil, Uzakdoğu’dan mutfaklarımıza kadar uzanan bir yolculuk ile birlikte Japonya, Endonezya, Çin ve hatta Vietnam gibi ülkelerde bahara türleri olarak kullanılan bitkilerden biridir. Son derece hatırda kalıcı, damakta bıraktığı tatlarıyla beraber insanlara yararı da çok fazla olan bitki çeşitleri arasında yerini alır. Zencefil genellikle 1 metre boyuyla beraber kökü yumru şeklinde olan bitkidir.

İlaç niyetine ya da baharat türevleriyle beraber üretimi yapılarak yaygın şekilde dünyanın dört bir yanında sıklıkla kullanıldığını görebiliyoruz. Bununla beraber hem faydaları saymakla bitmemesi hem de yararının pek fazla olmasıyla günümüzde birçok formda, faydalı olması için tercih edilmekte, ilaç sektöründe de geniş bir kullanıma sahip olmaktadır.

İnsan solunumunda ve sindirim sistemlerinde rahatlatıcı etkisi olan zencefiller, bitki türü olarak hem çay ve türevleriyle beraber tüketilir hem de baharat olarak da geniş bir kullanıma sahiptir. Mide bulantısı sorunlarınızda, mide ağrılarında ya da benzer sorunlara karşı konulması için tüketebilirsiniz. Aynı şekilde de vücut ısısını arttırmak amacıyla vücutta bulunan toksinlerin atılmasını sağlayarak sindirim sisteminde çok daha iyi yarar sağlaması amacıyla tercih edebilirsiniz.

En iyi şekilde hamilelik ya da karın ağrısı gibi genel sorunlarınızda da benzer olarak sorun yaşamamak amacıyla dindirmesi, karın ağrılarını azaltması etkisinden yararlanmak için zencefil tüketimi de önerilmektedir. Elbette gün içerisinde zorlayıcı şekilde çok fazla tüketimi de tavsiye edilmemesiyle beraber bazı zararları da olacaktır. Bu nedenle çok fazla tüketilmemesine önem verilmelidir.

Keskin kokusuyla beraber bilinen zencefil, kanda sulandırma özelliği bulunur. Dolayısıyla herhangi bir şekilde cerrahi süreçleriniz olduğunda, ameliyatınızın olduğu haftada kesmeniz tavsiye edilir. Kullanım miktarına göre de 1-2 damla kullanılması gereken zencefil yağının aynı şekilde 1000 miligram miktarı, günlük kullanımlarda yeterlidir. Aksi takdirde zencefil zararları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kan pıhtılaşmasını önleyen etkisi de zencefilde bulunur. Tıpkı sarımsak ve soğan gibi etkili olduğu gözlenirken günümüzde hamilelik süreçlerinizde de olabildiğince hekim kontrolünde bu tüketimlerinize özen göstermeniz gerektiğini de unutmamalısınız. Çocuklarda ise bu bitkinin tüketim miktarı ortalama 2 yaşından sonra başlaması gerekir. Aynı zamanda çok az miktarda olması gerektiği de bilinmelidir.

Etiketler

newstanitim