Guncel

Zihinsel olarak daha oyalayıcı işler demans riskini düşürüyor

Araştırmanın baş yazarı, son bulguların yetişkinlikteki zihinsel uyarımın demansın başlangıcını erteleyebileceği fikrini desteklediğini söyledi. Çalışma, memurlardan kamu sektörü çalışanlarına kadar çeşitli meslekleri inceledi.

Araştırmacılar, bilişsel stimülasyonun demansın başlangıcını önlediği veya geciktirdiği varsayılırken, şimdiye kadar denemeler oldukça küçük örneklem boyutlarına ve kısa vadeli müdahalelere dayandığını, haliyle de ve tutarsız sonuçlar verdiğini belirtti. Ancak üzerinde çalıştıkları araştırmada; iş yerinde bilişsel uyarım, çalışmanın başlangıcında ölçüldü ve dahil olanların bunama geliştirip geliştirmediklerini görmek için denekler ortalama 17 yıl boyunca izlendi.

İŞ HAYATI, HOBİLERDEN DAHA UZUN SOLUKLU

Araştırmacılar, iş yerinde bilişsel uyarıma maruz kalmanın on yıllar boyunca gerçekleşebileceğini ve on binlerce saate kadar çıkabileceği için, bilişsel müdahalelerden veya bilişsel olarak uyarıcı hobilerden çok daha uzun sürdüğüne de dikkat çektiler.

Yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi ve yaşam tarzı gibi potansiyel olarak etkili faktörleri hesaba katarak, yüksek bilişsel uyarana maruz kalan grupta demans insidansının 10.000 kişide 4,8 ve düşük uyaran grubunda 7,3 olduğunu buldular.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı