Zoonotik Hastalık Bulaşıcılığı Nasıl Oluyor?

Zoonoz karakterli hastalık, hayvandan insana geçen enfeksiyon türlerinden biri olarak bilinir. Hayvanlardan insanlara geçmesiyle beraber günümüz şartlarında pek çok ciddi sorunlara neden olan bu hastalık maymun, fare, tavuk, köpek, kedi, kuş gibi hayvanlardan da geçtiği görülür. Benzer şekilde de çiftlik hayvanlarında sığır, koyun gibi hayvanlarda da insanlara temas edilmesi halinde doğrudan geçme ihtimali bulunan bir hastalık zoonotik hastalığı olarak sınıflandırılır.

Kene, sıtma ya da batı nil virüsü en çok bilinen enfeksiyonlardan biridir. Batı nil virüsü doğrudan viral bir hastalık şeklinde, enfeksiyon olarak yayılan, insan karşısına çıkan hastalıklardan biridir. Sivrisineklerin insana bulaştırmasıyla bilinir ve hastalık bulaştırması noktasında da belirtileri genelde 14 gün içerisinde ortaya çıkar. Genelde insanda iştahsızlık ve lenf bezlerinde şişme gibi sorunları meydana getirmektedir.

Bir diğer enfeksiyon ise kene kaynaklı esefalit olacaktır. Kene ile bulaşan esefalit sinir sistemini doğrudan etkilemesiyle beraber günümüzde insandan insana değil ama çiğ sütte, süt ürünlerinden doğrudan bulaştığını söylemek mümkündür. Farklı bir vektörel hastalıkları arasında kategoriye giren deli dana hastalığı bulunur. Hayvandan hayvana daha önce direkt temas etmişliği bulunmayan bu hastalık, sığırlarda çokça görülür. Sinir sistemi bozukluğu sebebiyle hayvanda hareket kabiliyetlerinin daha da garip hale gelmesine neden olmakla beraber günümüzde bu hastalık, hasta olan hayvanın eti insan tarafından tüketildiğinde bulaşmaktadır.

Kırım Kongo kanamalı ateş ise, kenelerin insan kanı ile birleşmesiyle oluşan farklı bir vektörel bulaşıcı hastalıklardan biridir. Yeşil alanlarda, piknik ve benzer şekilde pek çok alanda yayılan bu hastalıklarla alakalı olarak bireysel temizlik, el temizliği ve çıplak el ile her yere dokunmama hijyenine dikkat edilmesi gerekir.

Benzer şekilde hayvanların ve insanların kanıyla ilgili ya da vücut sıvıları hakkında hiçbir şekilde çıplak el ile temas etmemeye çalışınız. Bununla beraber kenelerin olabileceği her türlü yerlere giderken de açık renk giyinmeye özen göstererek pantolon paçalarınızı çorabın içine tıkayıp bu şekilde gezilerinizi ya da bulunduğunuz ortamda zaman geçirmeyi sağlayabilirsiniz. Bireysel olarak kene ya da benzer bir hayvanın ısırığını gördüğünüzde, vücudunuzdaki bu durumla ilgili müdahaleyi doğrudan siz yapmamalısınız. Bunun yerine en iyi şekilde desteği almak için sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz.

Etiketler

newstanitim