Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı Arasındaki Kuran Kursu Protokolü Tartışması Devam Ediyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı Arasındaki Kuran Kursu Protokolü Tartışması Devam Ediyor

haber haber -
43 0

Açılan Kuran Kurslarına Milyonlarca Kaynak Aktarıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında yapılan protokolle açılan, 4-6 yaş arasındaki çocuklara yönelik Kuran kursu faaliyeti, itirazlara rağmen devam ediyor. Bakanlık, Kuran kurslarına 2023 yılından bu yana 75 milyon TL kaynak aktardı. Sadece 2024 Nisan ayında 46 bin 65 çocuk bu kurslara gönderildi.

İtirazlar ve Hukuki Süreç

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği, protokolün “Laiklik ilkesi ve Anayasa’ya aykırılık teşkil ettiği” iddiasıyla yargıya taşımış ve iptalini istemişti. Ancak Danıştay 10. Dairesi, derneğin bu davayı açmakta ehliyeti olmadığını belirterek davayı reddetmişti. Dernek, bu karara itiraz etmiş, süreç devam etmektedir.

Kaynak Aktarımları

Bakanlık, projenin başladığı 2023 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı‘na bu kurslar için 50 milyon 789 bin 850 TL kaynak aktarırken, 2024 yılının ocak-nisan aylarında ise 24 milyon 829 bin 950 TL daha gönderdi.

İlgili Yazılar