Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi’nde Konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi’nde Konuştu

haber haber -
15 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Gazze Saldırılarına İlişkin Açıklamaları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Astana’da Şanghay İşbirliği Örgütü Genişletilmiş Oturumu’nda yaptığı konuşmada, Gazze’deki son durumu değerlendirdi. Erdoğan, Gazze’de 40 bin masumun hayatını kaybettiğine dikkat çekerek, uluslararası toplumun bu duruma sessiz kalmaması gerektiğini belirtti.

İsrail’e Yapılan Çağrı

Erdoğan, Gazze’deki saldırıların durdurulması ve İsrail’in kalıcı ateşkese zorlanması gerektiğini vurgulayarak, uluslararası toplumun bu konuda etkin bir rol oynaması gerektiğini ifade etti. Türkiye olarak, barış ve adalet temelli bir uluslararası sistemin oluşturulması için çaba sarf ettiklerini söyledi.

Türkiye’nin Terörle Mücadelesine İlişkin Açıklamaları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin terörle mücadelesine de değindi. PKK, PYD, YPG, FETÖ ve DEAŞ gibi terör örgütleriyle mücadele ettiklerini ve uluslararası iş birliğinin bu konuda önemli olduğunu belirtti. Şanghay İşbirliği Teşkilatı ile diyaloğun güçlendirilmesine hazır olduklarını ifade etti.

Uluslararası Yardımlar ve Türkiye’nin Rolü

Erdoğan, uluslararası toplumun sorunlara çözüm bulması için insani yardımların önemine değindi. Türkiye’nin, Suriyeliler de dahil olmak üzere 4 milyondan fazla yerinden edilmiş insana ev sahipliği yaptığını ve insani yardımlara destek verdiklerini belirtti. Ayrıca, Gazze’ye gönderilen yardımların üçte birini Türkiye’nin üstlendiğini ve diğer ülkelere de destek olmaya devam edeceklerini ifade etti.

Sonuç olarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, bölgesel ve küresel konulardaki endişeleri dile getirerek uluslararası iş birliğinin önemine vurgu yaptığı görüldü. Türkiye’nin barış, adalet ve insanlık temelli dış politika anlayışını yansıtan açıklamaları, uluslararası toplumun dikkatini çekti.

İlgili Yazılar