Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türksat 6A Uydusu Fırlatma Törenine Video Mesaj Gönderdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türksat 6A Uydusu Fırlatma Törenine Video Mesaj Gönderdi

haber haber -
14 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türksat 6A Uydusu Hakkındaki Açıklamaları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türksat 6A’nın uzaya fırlatılmasıyla ilgili video mesajında, “Yerli haberleşme uydumuz Türksat 6A’yı az önce uzaya fırlattık. Ülkemiz ve milletimiz açısından yeni bir gurur vesilesine daha hep beraber şahitlik ettik.” dedi. Alt sistemlerin, uydu yer istasyonu ve yazılımların %81’den fazlasının millî imkânlarla Türkiye’de üretildiğini vurguladı.

Millî Uzay Programı ve Türksat 6A’nın Önemi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, millî uzay programı kapsamındaki hedeflerden birinin gerçekleştirilerek Türkiye’nin ilk insanlı uzay misyonunun başarıyla tamamlandığını belirtti. Türksat 6A’nın hizmete girmesiyle Türkiye’nin haberleşme uydusu üretebilen bir ülke konumuna yükseleceğini ifade etti. Teknoloji ve tecrübe kazanımı sayesinde ülkenin uydu ve bileşenlerinin tasarım ve üretiminde pazar payına sahip olacağını söyledi.

Millî Güvenlik ve Dışa Bağımlılık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, haberleşme uydularının dışa bağımlılık olmadan üretilmesinin millî güvenlik açısından büyük önem taşıdığını vurguladı. Türksat 6A’nın ülke ve millet için hayırlara vesile olmasını dileyerek, projede emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

İlgili Yazılar