Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türk Devletleri Teşkilatı Gayriresmi Zirvesi’ne Katıldı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türk Devletleri Teşkilatı Gayriresmi Zirvesi’ne Katıldı

haber haber -
27 0

Azerbaycan’ın Şuşa şehrinde Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Azerbaycan’ın Şuşa şehrinde gerçekleştirilen Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Devlet Başkanları Gayriresmi Zirvesi’ne katıldı. Zirvenin düzenlendiği Şuşa Özel Temsilciliği İdari Binası’nda, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından karşılanan Yılmaz, toplantıda konuşma yaptı.

“Türkiye Yüzyılı” Vizyonu ve Türk Dünyası

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, “Türkiye Yüzyılı” vizyonu çerçevesinde yürütülen dış politikanın esaslarından birinin, Türkiye’nin ötesinde Türk dünyasında da barış, refah ve güvenliğe katkı sunmak olduğunu söyledi. Küresel sınamalar karşısında en güçlü dayanağın, Türk dünyasının birlik ve beraberliği olduğunu vurgulayan Yılmaz, TDT’nin bu birlik ve beraberliğin en somut tezahürü olduğunu belirtti.

Enerji ve Ekonomik İşbirliği

Yılmaz, Türk devletlerinin enerji ve ulaşım alanındaki iş birliğinin kritik önem taşıdığına işaret ederek, TDT bünyesinde enerji mekanizmasının kurulmasından memnuniyet duyduklarını belirtti. Ayrıca, Türk Yatırım Fonu’nun Türk dünyasının ekonomik ve ticari kalkınmasına önemli katkı sağlayacağına inandığını kaydetti.

Barış ve İklim Değişikliği

Yılmaz, Güney Kafkasya’da kalıcı barışın tesisi, iklim değişikliğiyle mücadele konularına özel vurgu yaparak, Türk devletlerinin bu konulardaki iş birliğini artırmaya hazır olduklarını söyledi. Ayrıca, iklim finansmanı ve sürdürülebilir kalkınma konularında birlikte çalışacaklarını belirtti.

Gazze ve Filistin Meselesi

Yılmaz, Gazze’deki duruma dikkat çekerek, bölgedeki çatışmaların kalıcı biçimde sonlandırılmasının önemine vurgu yaptı. Filistin’de 1967 sınırları temelinde iki devletli çözümün hayata geçirilmesi gerektiğini belirten Yılmaz, Türkiye olarak bu konuda ellerinden gelen her türlü gayreti göstereceklerini ifade etti.

Ayrıca, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Zirve sonunda imzalanan Karabağ Deklarasyonu’nun hayırlara vesile olmasını diledi. Zirve kapsamında önemli kararlar alınarak Türk dünyasının birliği ve iş birliğinin daha da güçlendirilmesine yönelik adımlar atıldı.

İlgili Yazılar