Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı Sonuçları Açıklandı

Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı Sonuçları Açıklandı

haber haber -
33 0

EKK, Fiyat İstikrarı ve Enflasyonla Mücadelede Kararlılık Gösteriyor

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK), Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantının ardından yapılan açıklamada, fiyat istikrarının kalıcı olarak tesis edilmesi için para politikasındaki sıkı duruşun maliye ve gelirler politikası ile desteklenmesi vurgulandı. Yılın ikinci yarısında yıllık enflasyonda belirgin bir gerileme bekleniyor.

Risk Göstergelerinde İyileşme ve Ekonomik Gelişmeler

Toplantıda, cari açıkta düşüş, uluslararası kaynak girişlerinde artış, rezervlerde güçlenme ve risk göstergelerinde iyileşme görüldüğü belirtildi. İşgücü piyasasındaki güçlü görünüm korunurken, istihdamda tarihi yüksek seviyeye ulaşıldığı ve işsizlik oranının tek haneli seviyelerde seyrini sürdürdüğü ifade edildi.

Yapısal Reformlar ve Kamuda Tasarruf

EKK’nın odak noktası olan yapısal reformlar ve kamuda tasarruf konuları da toplantıda ele alındı. Kamuda harcama kontrolü, tasarrufların artırılması ve yatırımların öncelikli alanlara yönlendirilmesiyle dezenflasyon sürecine katkı sağlanması bekleniyor. Yapısal reformlarla sürdürülebilir büyümenin destekleneceği vurgulandı.

Toplantıda, 81 eylemden 20’sinin tamamlandığı ve diğer eylemlere ilişkin çalışmaların hızlandırılacağı kararına varıldı. Tarımsal üretim planlaması ve yeni destek modeli gibi alanlarda önemli adımlar atılacağı belirtildi.

İlgili Yazılar