Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Engelli Ailelerine Vergi Şoku

Engelli Ailelerine Vergi Şoku

haber haber -
30 0

Lüks Araç Vergisi Engelli Ailelerine Yük Olacak

‘LÜKSE para yetiştiremeyen iktidar gözünü şimdi de engelli ailelerine dikti. Bayramdan hemen sonra Meclis’e sunulacak vergi paketine, engelli ailelere ‘vergi mirası’ yükleyecek bir maddenin eklenmesi bekleniyor. Buna göre, Özel Tüketim Vergisi’nden (ÖTV) muaf araç satın alan aile, engelli yakınının vefatı halinde kendisine kalan aracın ÖTV’sini tümden ödemek zorunda kalacak. Böylelikle hayatını kaybeden engelliler, geride kalan ailelerine vergi mirası bırakacak. Taslak düzenleme yüzünden engelli ailelerin bayramı adeta zehir oldu.

Eleştiriler Artıyor

Düzenlemeyi eleştiren Zihinsel Özürlüler Federasyonu Başkanı Aynur Dankaz, “Ömürleri çileyle geçen engelli aileler devletten destek beklerken tam aksine yeni yükler getirilmesi çok ağır oldu. Aynı zamanda yoksullukla mücadele eden milyonlarca aile şimdi de ÖTV mirasını ödemek için borçlanacak, elindekini avucundakini satıp vergiye yatıracak” dedi.

Engellilerin Hakları Kısıtlanıyor

ENGELLİLERİN ÖTV’siz araç alma hakkı sürekli olarak budanıyor. Önce 1.600 cc’yi geçemez denilerek motor silindir hacmiyle sınırlandırılan araç hakkına daha sonra limit sınırlaması getirildi. Bu sınırla ÖTV ve KDV dahil satış fiyatı 1 milyon 591 lirayı aşan araçları engellilerin alması yasaklandı. Ayrıca kullanıcı sayısı 3 kişiyle sınırlandırılan araçların engellinin ikamet ettiği il dışında sürekli kullanımına da yasak getirildi.

Şimdi de engellinin ölümü halinde mirasçılara ÖTV’yi ödeme zorunluluğu ve 5 yılda bir araç alma hakkının 10 yıla çıkarılması gibi yeni zorluklar getirilmek isteniyor.

Engelliler İçin Araçlar Önemli

ZİHİNSEL Özürlüler Federasyonu Başkanı Aynur Dankaz, araçların engellilerin ve ailelerinin hayatını kolaylaştırmakta büyük önem taşıdığını, birçok aile için aynı zamanda rehabilite sağladığını belirtti. Dankaz, engellilerin devletten yüklerini artıracak uygulamalar değil, kısıtlama ve yüklerin kaldırılmasını beklediğini söyledi.

İlgili Yazılar